لینک های دسترسی

Breaking News

کشاورزان هرات: واردات کچالو از کشورهای همسایه به زیان محصولات داخلی است


سیدنظیر، دهقان کچالو در هرات
سیدنظیر، دهقان کچالو در هرات

شماری از کشاورزان در ولایت هرات که زمین‌های شان را کچالو کشت کرده، می گویند در زمان گردآوری این محصول، واردات کچالو از کشورهای همسایه سبب کاهش قیمت‌ها شده و به آنان آسیب می رساند.

سید نذیر، یکی از دهقانان در ولسوالی گذرهٔ ولایت هرات، کچالو کشت کرده و تا چند روز دیگر حاصل آنرا برمیدارد؛ او واردات کچالو از ایران و پاکستان را سبب کاهش قیمت محصولات داخلی می‌داند.

نذیر می‌گوید: "وقتی کچالو کشت می کنیم. هر من به ۱۸۰ [افغانی] خریداری می کنیم اما وقتی می فروشیم به۷۰ الی ۸۰ افغانی بیشتر نمی خرند، چون به وقت حاصل دهی کچالو از ایران و پاکستان می آید."

سید نذیر برای تشویق دهقانان به هدف اجتناب از کشت مواد مخدر خواهان ارایه آموزش‌های فنی کشاورزی از سوی حکومت طالبان است.

او افزود:"باید مردم به د‌یگه کشت‌ها تشویق کنند تا که از کشت مواد مخدر روی گردان شوند چرا که این کشت خانمان سوزه و ضرر اش به عموم مردم می رسد وجامعه را به چالش می کشاند."

کچالو از محصولات مهم زراعتی است که دهقانان زیادی در ولایت هرات به کشت آن مصروف و از این طریق امرار معاش می کنند.

لعل محمد، دهقان دیگری است، که کچالو کشت کرده است. او می‌گوید: "همی پارسال از همی دو "پلچه" که در حدود یک جریب زمین می‌شود پس از تخم و کود همه چیز به مقدار ۱۲۰ هزار عواید داشتم. چون تخم گران بود، ما واقعا از همی کشت راضی استیم."

مسوولان در اداره زراعت ولایت هرات، مناسب بودن اقلیم این ولایت و همچنان بلند بودن تقاضا در بازار برای این محصول زراعتی را دلیل افزایش رو آوری دهقانان به کشت کچالو عنوان می‌کنند.

عبدالله نوینی، سرپرست آمریت امور زراعتی ریاست زراعت هرات، به صدای امریکا گفت: "در سال گذشته امارت اسلامی در زمانی که کچالو بدست آمد جلو واردات کچالو را گرفت و یا محصول آنرا بالا برد. به همین سبب بازار مناسبی برای دهقان ما ایجاد شد که آنها توانستند به قیمت مناسب محصول زراعتی خود را به بازار عرضه کنند."

براساس آمار مسوولان در اداره زراعت ولایت هرات، بیش از ۱۱۰۰ هکتار زمین در سال گذشته در این ولایت کچالو کشت شده بود که این زمین ها در حدود ۲۱ هزار متریک تن حاصلات داشته است.

XS
SM
MD
LG