لینک های دسترسی

Breaking News

میدان هوایی کابل به روی پروازهای داخلی و بین‌المللی باز شد


ادارۀ هوارنوردی ملکی افغانستان می‌گوید که میدان هوایی بین‌المللی کابل آمادۀ پروازهای داخلی و خارجی است.

غلام جیلانی وفا، رییس نورم و استندرد این اداره روز دوشنبه ۲۰سپتمبر (۲۹ سنبله) به صدای امریکا گفت که برای پروازهای بین‌المللی از این میدان تمام آمادگی‌ها گرفته شده است.

آقای وفا افزود: "میدان هوایی کابل به خاطر پروازهای داخلی به ولایات و پروازهای بین‌المللی آمادۀ پرواز می‌باشد... پروازهای بین‌المللی به اسلام‌آباد، تهران، اوکراین، دوحه و امارات متحدۀ عربی که بعضی کمک‌ها را به افغانستان می‌رسانند، آغاز شده است."

آقای وفا افزود که خط هوایی ماهان ایران، خط هوایی بین‌المللی پاکستان (پی‌آی‌ای) و شرکت هوایی خصوصی کام‌ایر روند انتقال مسافرین را از میدان هوایی بین‌المللی کابل به این کشورها آغاز کرده اند.

او افزود که ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان با فرستادن یک مکتوب رسمی به کشورهای همسایه، از آنان تقاضا کرده است تا پروازهای هوایی شان را مانند گذشته از سر بگیرند.

این مقام ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان اضافه کرد که قطر در بخش "تنظیم ترافیک و کنترول هوایی" آنان را همکاری می‌کند و همچنان امارات متحدۀ عرب مسوولیت ترمیم ترمینل میدان هوایی کابل و فراهم کردن تجهیزات را به عهده گرفته است.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان و آغاز روند تخلیه شهروندان خارجی و همکاران افغان نیروهای امریکایی و ناتو از این کشور، هزاران نفر به میدان هوایی کابل یورش برده و خسارات هنگفتی به بخش‌های این میدان وارد کردند. ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان می‌گوید که بسیاری از بخش‌های ساختمان میدان هوایی از سوی مردم تخریب و تجهیزات آن از بین برده شده است.

بر اساس معلومات این اداره، میدان هوایی کابل از شش صبح تا شش شام برای نشست و برخاست طیاره‌ها باز خواهد بود و آمادگی‌ها نیز جریان دارد تا این میدان به گونه ۲۴ ساعته به روی پروازها فعال شود.

رییس نورم استندرد این ادارۀ افزود: "دلیل‌اش این است که سیستم پوشش رادار که بتواند تمام افغانستان و ساحات خط رفت و آمد طیارات را تحت کنترول داشته باشد، هنوز فعال نیست. بخش‌های کمی راداری که تنها در نشست و برخاست طیارات را در ساحۀ میدان هوایی کابل مراقبت می‌کنند فعال است."

ادارۀ هوانوردی ملکی افغانستان همچنین گفته است که پروازهای داخلی شرکت‌های هوایی آریانا و کام‌امیر به ولایات دیگر این کشور آغاز شده و درحال حاضر این پروازها به ولایات بلخ، قندهار و هرات جریان دارد.

XS
SM
MD
LG