لینک های دسترسی

Breaking News

طیارۀ حامل بیش از ۲۳۰ شهروند افغان و خارجی از کابل به قطر پرواز کرد


پرواز چارتر شدۀ خطوط هوایی قطر با بیش از ۲۳۰ مسافر، به شمول شهروندان افغان و خارجی، روز یکشنبه ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) از میدان هوایی بین‌المللی کابل به مقصد دوحه، پایتخت قطر پرواز کرد.

پس از پایان ماموریت تخلیۀ نظامی از افغانستان به تاریخ ۳۰ اگست، این چهارمین پرواز خطوط هوایی قطر است که شهروندان افغان و خارجی را از میدان هوایی کابل به دوحه انتقال می‌دهد.

لولوه الخاطر، معاون وزارت خارجۀ قطر با نشر ویدیویی در تویتر نگاشته است: "همین اکنون چهارمین پرواز مسافربری خطوط هوایی قطر با بیش از ۲۳۰ مسافر به شمول افغان‌ها و شهروندان ایالات متحده، آلمان، بلجیم، ایرلند، کانادا، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، فنلند و هالند از میدان هوایی کابل پرواز کرد."

یک مقام دیگر قطری گفته است که این پرواز با انتقال ۲۳۶ مسافر "بزرگترین پرواز تخلیه" از زمان پایان یافتن عملیات تخلیۀ نظامی به رهبری ایالات متحده بوده است. اما مشخص نشده است که چه تعداد مسافران این پرواز افغان‌ها و چه تعداد شهروندان خارجی بوده اند.

خبرگزاری رویترز بدون ذکر نام از قول این مقام قطری نگاشته است: "قطر در تلاش برای تضمین آزادی سیر و سفر در افغانستان، با شرکای بین‌المللی به همکاری ادامه خواهد داد، همزمان با این با طرف‌های مختلف در ساحه [افغانستان] سرگرم کاریم تا پیشرفت عمومی در آن کشور رونما شود."

قطر در جریان مذاکرات امریکا-طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی، عملیات تخلیۀ نظامی از افغانستان و اکنون نیز در تلاش‌ها برای فعال ساختن میدان هوایی کابل برای پروازهای بین‌المللی نقش مهمی را بازی کرده است.

قطر یکی از نزدیکترین متحدان ایالات متحده در حوزۀ خلیج بوده و میزبان بزرگترین پایگاه نظامیان امریکایی در شرق میانه است.

XS
SM
MD
LG