لینک های دسترسی

Breaking News

هند ۱۰۰۰ بس به افغانستان می‌دهد


هند به افغانستان وعدۀ فراهم آوری ۱۰۰۰ملی بس، تطبیق ۱۶۰ پروژۀ آب آشامیدنی، ساختن بندها و کانال‌ها و دستگاه برق آفتابی و تاسیس کارخانه های پروسس مواد غذایی را داده است.

نرندرا مودی، صدر اعظم هند و محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، در دیدار در دهلی جدید ضمن تاکید بر گسترش روابط دو کشور در سکتورهای مختلف، بر انکشاف دهلیز هوایی افغانستان – هند به ویژه ایجاد دهلیز هوایی هرات -امرتسر و فراهم آوری بورسیه های بیشتر تحصیلی و زمینۀ آموزش آنلاین برای محصلان افغان در هند، نیز توافق کردند.

ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در این دیدار در قصر حیدرآباد در دهلی جدید، هر دو رهبر توافق کردند تا تیم های تخنیکی هر دو کشور هر چه زودتر کار عملی را روی این پروژه ها آغاز کنند.

مقام‌های دو کشور تا کنون در مورد ارزش مجموعی این پروژه ها جزئیاتی ارایه نکرده اند.

ریاست جمهوری افغانستان گفته است که در این سفر یک روزه، صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه و همایون قیومی، سرپرست وزارت مالیۀ افغانستان نیز آقای غنی را همراهی می کنند.

آقای غنی پس از دیدار با صدر اعظم هند، در مراسمی که به اشترا ک شماری از شخصیت‌های اکادمیک هند در "بنیاد هند" برگزار شده بود، صحبت کرد و پیرامون روند صلح افغانستان صحبت کرد.

رئیس جمهور غنی در این سخنرانی طالبان را کتلۀ از نفوس افغانستان خواند و گفت که باید میان طالبان افغان و جنگجویان خارجی تفکیک وجود داشته باشد.

محمد اشرف غنی، صلح با طالبان را حتمی عنوان کرد اما گفت که به دشمنان افغانستان اجازه داده نخواهد شد تا به مرام خود برسند.

هند یکی از کشورهای حامی افغانستان در منطقه، در چند سال گذشته، بیش از دومیلیارد دالر را در بخش‌های بازسازی و ظرفیت‌سازی به افغانستان کمک کرده است.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG