لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن با متحدین خود در مورد تشدید حملات روسیه بر اوکراین صحبت می‌کند


جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحدهٔ امریکا

قرار است جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده روز سه شنبه ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) با متحدین امریکا در مورد تشدید حملات روسیه بر اوکراین صحبت کند.

ملاقات رهبران ایالات متحده و متحدین آن در حالی صورت می‌گیرد که روسیه حملات تازهٔ خود را بر شرق اوکراین آغاز کرده است.

خبرگزاری فرانس پرس از قول یک مقام ارشد قصر سفید گزارش داده است که ملاقات رییس جمهور بایدن با متحدین امریکا "بخشی از هماهنگی معمول با متحدین و شرکای ما در حمایت از اوکراین است".

این مقام ایالات متحده که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، گفته است که این ملاقات از طریق ویدیو کنفرانس صورت خواهد گرفت. او همچنین گفت که رهبران امریکا و متحدین آن، در این ملاقات مسایلی را نیز مورد بحث قرار خواهند داد تا "تلاش های [آنان] روسیه را حسابده قرار بدهد".

ملاقات رییس جمهور بایدن با رهبران متحدین امریکا پس از آن صورت می‌گیرد که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین،‌ روز دوشنبه گفت که روسیه حملات تهاجمی گسترده‌ای را در منطقهٔ شرقی دونباس آغاز کرده است، تهاجمی که کیف هفته‌ها قبل آن را پیشبینی کرده بود.

حملات تهاجمی روسیه در شرق اوکراین پس از آن تشدید یافت که قوای روسی از اطراف کیف، پایتخت اوکراین، عقب‌نشینی کرد. جدایی طلبان طرفدار روسیه از سال ۲۰۱۴ میلادی به این‌سو، بخش هایی از منطقهٔ دونباس را در کنترول خود داشته اند.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری ۲۰۲۲ آغاز شد، ایالات متحده و متحدین غربی آن از طریق وضع تعزیرات شدید بر روسیه و فراهم آوری حمایت نظامی و غیرنظامی برای اوکراین، مسکو را زیر فشار شدید قرار داده اند.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ امریکا ، روز دوشنبه ۱۸ اپریل (۲۹ حمل) در پاسخ به سوالی که آیا اقدام تازه علیه روسیه روی دست گرفته خواهد شد یا خیر، گفت که واشنگتن تعزیرات مالی و سایر فشارهای اقتصادی را تا زمانی علیه روسیه گسترش خواهد داد که مسکو تهاجم نظامی خود علیه اوکراین را کاهش بدهد و از آن دست بکشد.

آقای پرایس گفت: "ما تا حال چنین چیزی را ندیده‌ایم و ما به افزایش هزینهٔ [تهاجم نظامی روسیه علیه اوکراین را] ادامه خواهیم داد."

تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، نه تنها موجب کشتار هزاران نفر به شمول غیرنظامیان شده، بلکه بیش از پنج میلیون جمعیت آن کشور مجبور به ترک کشور شان شده و بیش از ۷.۱ میلیون اوکراینی از خانه های شان بی‌جا شده اند و خسارات هنگفتی بر زیر بناهای آن کشور وارد شده است.

XS
SM
MD
LG