لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن: اگر روسیه به اوکراین حمله کند، کار لولهٔ گاز روسیه به اروپا پایان خواهد یافت


جو بایدن، رییس جمهور امریکا، هنگام ملاقات با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در قصر سفید

جو بایدن، رییس جمهور امریکا، روز دوشنبه هفتم فبروری (۱۸ دلو) گفت که اگر روسیه بر اوکراین حمله کند، کار لولهٔ گاز مایع روسیه موسوم به Nord Stream 2 به اروپا پیش نخواهد رفت.

آقای بایدن این موضوع را در جریان کنفرانس خبری مشترک با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، بیان کرد.

اما آقای شولتز که به واشنگتن دی سی سفر کرده است، به صورت مستقیم مشخص نکرد که آیا آلمان پروژهٔ لولهٔ گاز روسیه را لغو خواهد کرد یا خیر، اما گفت که "ما همه اقدامات لازم را روی دست خواهیم گرفت و همه اقدامات را یکجا با ایالات متحده و سایر متحدین انجام خواهیم داد."

صدراعظم آلمان همچنین گفت که کشورش با ایالات متحده و سایر متحدین ''واکنش هایی" را روی دست دارند که در صورت حملهٔ روسیه به اوکراین، ناتو قادر خواهد بود تا از خود واکنش سریع نشان بدهد. اما تاکید کرد که آلمان همه چیز را در ملای عام بیان نمی کند.

پروژهٔ لولهٔ گاز Nord Stream 2 از زیر دریای بالتیک عبور کرده است تا گاز مایع روسیه به آلمان انتقال یابد. کار اعمار این لولهٔ گاز اخیرا تکمیل شد، اما تا حال مورد بهره برداری قرار نگرفته است.

ایالات متحده در پهلوی سایر متحدین توقف احتمالی این لولهٔ گاز مایع را بخشی از نیروی بازدارنده در برابر مسکو تلقی می کند تا از حملهٔ احتمالی روسیه به اوکراین جلوگیری شود و در صورت حمله، عواید بالقوهٔ روسیه از این لولهٔ گاز، حذف شود.

رییس جمهور بایدن در جریان کنفرانس خبری روز دوشنبه اش در قصر سفید همچنین از شهروندان ایالات متحده مستقر در اوکراین خواست تا آن کشور را ترک کنند.

قبل بر این، سفارت امریکا در کیف، پایتخت اوکراین، از کارمندان غیر ضروری ایالات متحده و اعضای خانواده های شان خواسته بود تا اوکراین را ترک کنند.

آقای بایدن و آقای شولتز در آغاز ملاقات شان تاکید بر روابط نزدیک میان کشور های شان کردند. اما رهبران دو کشور در قبال اوکراین، روش های متفاوت را اختیار کرده اند.

در حالیکه ایالات متحده به حکومت اوکراین تسلیحات نظامی ارسال کرده است، آلمان بر درخواست مقام های کیف ۵۰۰۰ کلاه نظامی به آن کشور ارسال کرده است.

آقای بایدن تاکید کرد که امریکا و آلمان با هم کار بیشتر خواهند کرد تا مانع حملهٔ نظامی روسیه به اوکراین شوند.

روابط روسیه با غرب پس از آن پر تنش شد که روسیه در دسمبر ۲۰۲۱ میلادی ده ها هزار نیروی خود را به مرز اوکراین اعزام کرد.

کشور های غربی به خصوص ایالات متحده گفته است که روسیه پلان حمله بر اوکراین را دارد، ادعایی که از سوی مسکو رد شده است.

XS
SM
MD
LG