لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین:‌ برخی پیشنهادات مکرون می تواند 'مبنا برای حل بحران اوکراین' باشد


پس از استقرار قوای روسی در مرز اوکراین، امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، نخستین مقام غربی است که با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، در مسکو ملاقات کرده است

ولادیمیر پوتین،‌ رییس جمهور روسیه، روز دوشنبه هفتم فبروری (۱۸ دلو) پس از دیدار با امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه گفت که برخی پیشنهادات آقای مکرون احتمالاٌ راه را برای حل بحران اوکراین هموار ساخته می‌تواند.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانس پرس، آقای پوتین پس از پنج ساعت ملاقات با آقای مکرون گفت که شماری از نظریات و پیشنهادات که از سوی رییس جمهور فرانسه ارایه شده است، احتمالا مبنای برای قدم‌های بیشتر برای حل بحران اوکراین باشد.

رییس جمهور روسیه جزییاتی بیشتر در مورد پیشنهادات رییس جمهور فرانسه ارایه نکرد، اما گفت پس از آنکه آقای مکرون روز سه شنبه هشتم فبروری (۱۹ دلو) با ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، ملاقات کرد، بار دیگر با وی از طریق تیلفون صحبت خواهد کرد.

پوتین با ستایش از تلاش‌های مکرون گفت: " می خواهم از آقای مکرون به خاطر تلاش‌های فرانسه برای حل بحران حاد در روابط ما با ناتو سپاسگزاری کنم."

به گفتهٔ رییس جمهور روسیه، پاریس تلاش می کند تا بحران در جنوب شرق اوکراین حل شود و فضای ثبات در قارهٔ اروپا ایجاد شود.

خبرگزاری رویترز نیز از قول آقای پوتین گزارش داده است که روسیه به نوبهٔ خود تلاش خواهد کرد تا برای حل بحران در مرز اوکراین ''راه سازش" را جستجو کند.

کشور‌های غربی به خصوص ایالات متحده بار‌ها گفته اند که روسیه هر لحظه امکان دارد بر اوکراین حملهٔ نظامی کند. اما آقای پوتین عملکرد تهاجمی کشورش علیه اوکراین و یا غرب را رد کرد و گفت: "این ما نیستم که به سمت مرز‌های ناتو حرکت کرده ایم."

آقای پوتین اما هشدار داد که اگر اوکراین به پیمان نظامی ناتو بپیوندد، روسیه ممکن درگیر منازعه با کشور‌های اروپایی شود و تاکید کرد که هیچ کشوری پیروز این جنگ نخواهد بود.

با وجودیکه روسیه کم و بیش ۱۳۰ هزار نیروی نظامی خود را در مرز اوکراین مستقر کرده است،‌ رییس جمهور پوتین مقام‌های اوکراین را مقصر ادامهٔ منازعه در شرق آن کشور قلمداد کرد.

آقای پوتین گفت: " کیف همچنان هر فرصتی را برای احیای صلح‌آمیز تمامیت ارضی خود رد می‌کند."

رییس جمهور مکرون روز دوشنبه به مسکو پرواز کرد تا از طریق دپلوماسی تنش میان روسیه و اوکراین کاهش یابد.

پس از استقرار ده‌ها هزار نظامی روسیه در مرز اوکراین و ایجاد تنش میان روسیه و غرب، آقای مکرون نخستین و عالیترین مقام ارشد غربی است که با رییس جمهور پوتین ملاقات کرده است.

XS
SM
MD
LG