لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان به زیربناهای افغانستان یک میلیارد دالر خساره وارد کرده اند - غنی


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می­‌گوید که تحرکات طالبان در مناطق مختلف این کشور،‌ به ارزش یک میلیارد دالر به زیربناهای این کشور آسیب رسانیده است.

رییس جمهور غنی روز سه شنبه ۲۰ اپریل (۳۱ حمل) در برنامه‌ای تحت نام "هفته منابع بشری و حکومتداری خوب" از طالبان خواست که جلو "تخریب" زیربناهای افغانستان را بگیرند.

او گفت: "من بالای آن‌ها صدا می­‌زنم که چرا ویران می‌­کنید؟ چرا تخریب می‌­کنید؟ وقتی که توان آباد کردن را ندارید، برنامه مثبت ندارید، حداقل جلو خراب‌کردن را بگیرید."

آقای غنی به جنگ اخیر طالبان در ولسوالی ارغنداب ولایت قندهار اشاره کرد و گفت که جنگجویان این گروه در این ولسوالی "دو پل بزرگ و صدها پلچک" را ویران کرده اند.

در این برنامه همچنان یک هزار پروژۀ تکمیل شده در ولایات بلخ،‌ قندهار،‌ هرات و ننگرهار به بهره‌­برداری سپرده شدند.

رییس جمهور غنی افزود که برای ساخت این پروژه‌­ها پنج میلیارد افغانی هزینه شده است.

گروه طالبان تا اکنون در مورد واکنش نشان نداده اند.

این در حالی است که پیش از این، هیات اتحادیۀ اروپا و نمایندگان برخی کشورها، به شمول سفارت امریکا در کابل از ادامۀ تخریب زیربنا‌ها، به شمول تخریب جاده‌ها، منفجر ساختن پایه‌های شبکه‌های مخابراتی و برق توسط گروه طالبان ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف این کار شدند.

این کشورها گفتند که جامعۀ جهانی سرمایه‌های هنگفتی را در زمینۀ انرژی، مصوونیت غذایی، منابع آب و سرک‌سازی در این کشور هزینه کرده است.

XS
SM
MD
LG