لینک های دسترسی

Breaking News

در اوج درگیری‌ها در شمال، غنی به ولایت بلخ سفر کرد


در اوج درگیری‌ها میان نظامیان افغان و جنگجویان طالبان در اکثر ولایات شمال افغانستان، محمد اشرف غنی، رییس جمهور این کشور صبح روز چهارشنبه ۱۱ اگست (۲۰ اسد) وارد بلخ شد.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به خبرنگاران گفت که این سفر رییس جمهور غنی به هدف "بررسی وضعیت عمومی و امنیتی زون شمال" صورت گرفته است.

آقای امیری افزود که در این سفر، آقای غنی با مارشال عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور، محمد محقق، جمعه خان همدرد و برخی از چهره‌های سیاسی و جهادی در بارۀ وضعیت امنیتی در ولایات شمال دیدار و گفتگو کرده است.

معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان گفت: "مدیریت و پیش‌برد امور جنگ و امور دفاعی افغانستان به عهدۀ نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است، اما رهبران جهادی، سیاسی و خیزش‌های مردمی در هماهنگی با نیروهای امنیتی و تحت چتر آنان، به دفاع از وطن می‌پردازند."

شب گذشته عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی با شماری از افراد تحت امرش از کابل وارد بلخ شد و قرار است وارد جنگ با گروه طالبان شود.

آقای دوستم به خبرنگاران گفت که "همۀ مردم علیه طالبان قیام" خواهند کرد و جنگجویان این گروه در شمال افغانستان با "شکست" مواجه خواهند شد.

این سفر رییس جمهور غنی به بلخ در حالی انجام می‌شود که حملات طالبان در برخی ولایات شمال و شمال شرق این کشور افزایش یافته است.

در یک هفته اخیر جنگجویان این گروه بخش‌هایی از مراکز ولایات جوزجان، سرپل، سمنگان، کندز و تخار را در کنترول خود گرفته و در حال حاضر، درگیری میان دو طرف در بخش‌هایی این ولایات جریان دارد.

یک مقام امنیتی که از ذکر نامش در گزارش خودداری کرد به صدای امریکا گفت که در پی حملات طالبان، شب گذشته شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان به دست طالبان سقوط کرد.

این منبع افزود که نیروهای امنیتی به دلیل جلوگیری از تلفات بر غیرنظامیان از این شهر بیرون شده و در حال حاضر در ولسوالی خنجان این ولایت با جنگجویان طالبان می‌جنگند.

XS
SM
MD
LG