لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی به غرب:‌ اگر طیاره ندهید به این معناست که 'شما نیز می‌خواهید ما تدریجاً کشته شویم'


ولادیمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین، هنگام ایراد پیام ویدیوی
ولادیمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین، هنگام ایراد پیام ویدیوی

ولادیمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، روز یکشنبه ششم مارچ (۱۵ حوت) بار دیگر از جهان خواست تا حریم هوایی کشورش را بر روی روسیه مسدود کند و برای کیف طیاره فراهم کند. او گفت:"در غیر آن چنین نتیجه گیری خواهد شد که جهان و غرب نیز می‌خواهند ما به تدریج کشته شویم."

آقای زیلینسکی در یک پیام ویدیویی در صفحهٔ تویترش گفته است که روسیه هشت میزایل بالای شهر وینیتسیا و میدان هوایی وینیتسیا پرتاب کرد،‌ شهری که به گفتهٔ‌ رییس جمهور اوکراین، هیچگاهی برای روسیه تهدید نبوده است.

رییس جمهور اوکراین حملات میزایلی روسیه بر شهر وینیتسیا را "حملهٔ وحشیانه و تحقی آمیز" خوانده و گفته است که این حملات میدان هوایی وینیتسیا را به طور کامل ویران کرده است.

آقای زیلینسکی خطاب به رهبران جهان گفته است که روسیه به تخریب کامل زیربناهای اوکراین ادامه می‌دهد. او بار دیگر از کشور‌های جهان خواسته است تا حریم هوایی اوکراین را بر روی همه طیاره‌ها و میزایل‌های روسی مسدود کنند و رهبران روسیه را ''تروریست" خطاب کرده است.

رییس جمهور اوکراین از کشور‌های جهان خواسته است تا منطقهٔ "حریم فضایی بشردوستانه را بدون راکت و بم" ایجاد کنند. او گفت: "این وظیفهٔ بشردوستانهٔ شما است تا از ما و مردم ما محافظت کنید. اگر چنین کار را نکردید،‌ اگر به ما طیاره ندادید تا از خود محافظت کنم، شما نیز می‌خواهید ما به تدریج کشته شویم."

رییس جمهور اوکراین گفته است که اقدام به خواست‌های کشورش مسوولیت سیاستمداران جهان و رهبران غرب است که همین حال عمل کنند.

در همین حال، قانونگذاران ایالات متحده روز یکشنبه تعهد کردند تا کمک‌های اضافی نظامی و بشردوستانه را در زمانی به اوکراین فراهم کنند که کیف به مبارزهٔ خود در مقابل تهاجم نظامی روسیه ادامه می‌دهد.

کریس مورفی، سناتور حزب دموکرات، به تلویزیون فاکس نیوز گفته است که کانگرس به زودی بودجهٔ اضطراری را تصویب خواهد کرد و " ۱۰ میلیارد دالر به منظور فراهم آوری تجهیزات دفاعی و کمک‌های بشردوستانه برای بیرون کردن اوکراینی‌ها اختصاص خواهد داد."

این دومین بار است که رییس جمهور اوکراین غرب را به گونهٔ ضمنی مورد انتقاد قرار داده است. آقای زیلینسکی به تاریخ ۲۵ فبروری (ششم حوت) یعنی در دومین روز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین گفت که کشورش در مبارزه بر ضد روسیه "تنها مانده" است، در حالیکه کشورهای جهان از آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین، از خود واکنش جدی نشان داده اند، از جمله وضع تعزیرات بی سابقه علیه مسکو.

آقای زیلینسکی در دومین روز حملهٔ نظامی روسیه بر کشورش در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به اوکراینی‌ها گفت: "ما برای دفاع از دولت مان تنها گذاشته شده ایم."

رییس جمهور اوکراین در آن زمان گفته بود: "کی آماده است که در کنار ما بجنگد؟‌ من کسی را نمی‌بینم. کی آماده است که به اوکراین تضمین عضویت ناتو را بدهد؟‌ همه می‌ترسند."

XS
SM
MD
LG