لینک های دسترسی

Breaking News

مستقر شدن 'صدها نیروی مسلح مردمی' در اطراف شهر مزار شریف


همزمان با حملات گستردۀ طالبان در بخش‌های ولایت بلخ و تصرف برخی ساحات در حومۀ‌های شهر مزار شریف، "صدها نیروی مسلح مردمی" در اطراف این شهر جابجا شده اند.

این نیروها با سلاح‌های "سبک و سنگین" مجهز اند و از سوی برخی از چهره‌های سیاسی و نمایندگان مردم بلخ در مجلس نمایندگان افغانستان حمایت می‌شوند.

عباس ابراهیم‌زاده، عضو ولسی جرگۀ افغانستان که بخشی از این افراد را حمایت می‌کند به صدای امریکا گفت: "گروهی از طالبان در نزدیکی مزارشریف حضور دارند وپوسته‌های ما به آن‌ها بسیار نزدیک است. ما برای دفاع از جمهوریت اسلحه برداشته‌ایم. چند روز پیش، طالبان بسیار نزدیک به شهر بودند، اما اکنون آن‌ها را عقب زده‌ایم."

آقای ابراهیم‌زاده افزود که این نیروی مردمی در ۱۵ کیلومتری شهر مزار شریف جابجا شده و در حال حاضر، در هماهنگی با نیروهای امنیتی افغان علیه طالبان می‌جنگند.

عباس ابراهیم‌زاده، عضو ولسی جرگۀ افغانستان
عباس ابراهیم‌زاده، عضو ولسی جرگۀ افغانستان

یک قوماندان نیروهای خیزش مردمی علیه طالبان در ولایت بلخ گفت که با حضور نیروهای مردمی در حومه‌های شهر مزارشریف، کمربندهای امنیتی این شهر بیشتر مستحکم شده است.

محمد سرور گفت: "چند روز پیش در حالت عقب‌نشینی بودیم، اما حالا در حالت دفاعی و پیشروی علیه طالبان قرار داریم."

در این حال، برخی از فعالان جامعه مدنی در ولایت بلخ می‌گویند که اوضاع ناگوار امنیتی ایجاب می‌کند تا مردم در هماهنگی با نظامیان افغان از محلات شان حفاظت کنند.

فروزان صافی، یکی از فعالان مدنی در این ولایت به صدای امریکا گفت که در روزهای اخیر، شهر مزارشریف در محاصرۀ گروه طالبان قرار داشت که باعث نگرانی باشندگان این ولایت شده بود.

خانم صافی افزود که با بسیج‌شدن مردم علیه طالبان در این ولایت، وضعیت امنیتی در این شهر "تا حدی" بهبود یافته است.

او تاکید کرد که هنوز هم بخش‌های ولایت بلخ در آستانۀ سقوط قرار دارد که نهادهای امنیتی باید در این مورد توجه جدی کنند.

پیش از این وزارت دفاع افغانستان گفته بود که هزاران نفر در بیش از ده ولایت این کشور علیه جنگجویان گروه طالبان بسیج شده اند و نهادهای امنیتی افغانستان آماده اند به این نیروها "سلاح و مهمات" فراهم کنند.

XS
SM
MD
LG