لینک های دسترسی

Breaking News

تظاهرات هواداران حزب اسلامی در کابل؛ 'تاکید بر استعفای ارگ‌نشینان'


صدها تن از هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین‌ حکمتیار صبح روز جمعه دوم اپریل (۱۳ حمل) در شهر کابل دست به تظاهرت زده و خواهان برکناری مقام‌های ارشد حکومتی شدند.

آنان همچنان خواهان تغییر نظام کنونی شده و گفته اند که باید نظامی در این کشور به میان آید که "همه شمول، غیروابسته به خارجی‌ها و ممثل ارزش‌های اسلامی باشد".

این هواداران حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار با نشر قطعنامۀ "ارگ‌نشینان" را مانع برقراری صلح در این کشور عنوان کرده و از آنان خواسته اند که هرچه زودتر از موقف شان کنار بروند.

معترضان همچنان از ادامۀ ترورهای هدفمند در این کشور ابراز نگرانی کرده و مدعی شدند که "حلقاتی در حکومت" در این ترورها دست دارند.

در بخشی از این قطعنامۀ معترضان حزب اسلامی آمده است: "با در نظرداشت دلایل فوق، خواهان استعفای حلقۀ حاکم در ارگ هستیم و تا زمانی که این خواسته مشروع ما برآورده نشود، از اعتراضات مدنی خود دست‌بردار نمی‌شویم."

حکومت افغانستان به ویژه ریاست جمهوری تا اکنون در این مورد واکنشی نداشته است.

در حدود یک ماه گذشته این دومین تظاهرات حزب اسلامی به رهبری آقای حکمتیار است که در کابل راه اندازی می‌شود.

این در حالی است که روز گذشته آقای حکمتیار گفت که حکومت کنونی و مقامات آن باید استعفا بدهند و قدرت باید به یک حکومت جدید انتقال یابد.

او موضوع انتقال قدرت به یک حکومت جدید و بیرون شدن نیروهای بین‌المللی را از دلایل اصلی جنگ در افغانستان خواند.

آقای حکمتیار همچنان گفت که حکومت افغانستان به خواست‌های حزب اسلامی توجه نکرده است و به همین دلیل تظاهرات ضد حکومتی را در کابل و ولایات افغانستان راه اندازی می‌کند.

او افزود: "باور ما این است که تاثیرات این تظاهرات به اندازهٔ سرنوشت ساز خواهد بود که بر خلاف نیروهای خارجی جهاد مسلحانه تاثیر گذار بود."

آقای حکمتیار چندی پیش در نشستی خواهان عملی‌شدن توافقنامه صلح حزب اسلامی با حکومت این کشور شد و هشدار داد که اگر زندانیان این گروه از بند رها نشوند با راه اندازی تظاهرات گسترده، ارگ را محاصره خواهد کرد.

اما امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان این اظهارات آقای حکمتیار را فکاهی سیاسی خواند.

XS
SM
MD
LG