لینک های دسترسی

Breaking News

پشتین: نمی‌گذاریم حکومت پاکستان از خاک ما علیه افغانستان استفاده کند


رهبر تحریک تحفظ پشتون‌ها امروز ۲۷ جولای (پنج اسد) در جریان یک نشست بزرگ در وزیرستان جنوبی گفت که پاکستان همواره از خاک این ساحه بر ضد افغانستان استفاده کرده است.

منظور پشتین در صفحهٔ فیسبوک‌اش نگاشته است که پیام نشست امروزی آنان واضح بود که بیش از این در خاک خویش پالیسی جنگی هیچ کسی را نخواهند پذیرفت.

او نگاشته است که مداخلهٔ منفی پاکستان در امور افغانستان باید متوقف شود زیرا جنگ این کشور به ساحات پشتون نشین "اینسوی خط" (دیورند) بربادی به بار می‌آورد.

آقای پشتین نوشته است: "همیشه این ریاست (حکومت پاکستان) برای مفاد خویش از این خاک بر ضد افغانستان استفاده کرده است. تحریک تحفظ پشتون‌ همیشه بر خلاف این امر مزاحمت خواهد کرد و پس از این به هیچ کسی اجازه نخواهد داد خاک پشتون‌خواه را بر ضد افغانستان استعمال کند."

سازماندهندگان این نشست می‌گویند که بر ضد "مظالم و جبر" حکومت و برای صلح گرد هم آمده بودند.

تصاویر نشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که در این نشست هزاران نفر اشتراک کرده بودند، اما رهبران تحریک تحفظ پشتون می‌گویند که رسانه‌های پاکستانی این نشست را پوشش خبری ندادند.

تحلیلگران پاکستانی می‌گویند که در این نشست همبستگی با افغان‌ها به نمایش گذاشته شده است.

افراسیاب ختک، سناتور پیشین و سیاستمدار پاکستانی در یک تویت نوشته است: "در این نشست با جنگ اعلام‌ناشدهٔ پاکستان علیه افغانستان که غیرنظامیان در آن کشور کشته می‌شوند، مخالفت شد. این نمایانگر همبستگی با افغان‌ها، صلح و جمهوریت بود."

حکومت پاکستان تا اکنون در مورد اظهارات آقای پشتین واکنش نشان نداده است، اما مقامات پاکستانی همواره گفته اند که برای تامین صلح و ثبات در افغانستان تلاش کرده اند.

این در حالی است که حکومت افغانستان پاکستان را به تمویل و تجهیز گروه‌های متهم می‌کند که در افغانستان حملات خشونت‌بار را انجام می‌دهند.

تحریک تحفظ پشتون‌ها از چند سال است که برای کسب حقوق و آزادی‌های پشتون‌ها در پاکستان عدالت‌خواهی می‌کند.

پشتون‌ها حدود ۱۵ درصد جمعیت ۲۲۰ میلیونی پاکستان را تشکیل می‌دهند و برخی از گروه‌های حامی این اقلیت قومی، به شمول تحریک تحفظ پشتون، نیروهای امنیتی پاکستان را به سرکوبی و بدرفتاری با پشتون‌ها در این کشور متهم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG