لینک های دسترسی

Breaking News

قریشی اظهارات غنی را 'مداخله آشکار' در امور پاکستان خواند


وزارت خارجه پاکستان اظهارات رییس جمهور افغانستان را در پیوند به بازداشت منظور پشتین، رهبر تحریک‌ تحفظ پشتون "مداخله آشکار" در امور داخلی آن کشور دانسته است.

محمد اشرف غنی در پی بازداشت رهبر تحریک تحفظ پشتون در پاکستان، در یک پیام تویتر ضمن ابراز نگرانی خواستار رهایی فوری آقای پشتین شد. او گفت که برخورد خشونت‌آمیز در برابر اعتراض‌های مردمی، پیامدهای منفی در پی‌خواهد داشت و "دولت‌ها در منطقه باید از حرکت‌های مدنی و مسالمت‌آمیز پشتیبانی کنند."

اما وزارت خارجۀ پاکستان ناوقت روز دوشنبه ۲۷ جنوری (هفتم دلو) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این اظهارات آقای غنی برای تقویت مناسبات دو کشور سودمند نخواهد بود.

در این اعلامیه همچنان آمده است: "پاکستان به داشتن روابط نزدیک و صمیمانه با افغانستان بر اساس اصل عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر متعهد است، ما از دولت افغانستان می‌خواهیم که برای رسیدن به صلح در افغانستان و در منطقه گام بردارد".

برخی اعضای برجسته تحریک تحفظ پشتون دیروز گفتند که پولیس پاکستان منظور پشتین، رهبر این گروه را از منطقه "تهکال" از مربوطات شهر پشاور بازداشت کرده است.

اعتراض افغان‌ها به بازداشت پشتین

در واکنش به بازداشت رهبر تحریک تحفظ پشتون پاکستان، شماری از افغان‌ها در کم از کم هفت ولایت افغانستان با برپایی تظاهرات، خواستار رهایی آقای پشتین شدند.

معترضان ضمن ابراز حمایت از منظور پشتین، از سازمان ملل متحد و ایالات متحده امریکا خواسته اند که برای رهایی آقای پشتین، بر حکومت پاکستان فشار بیاورند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان، محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین شورای امنیت ملی، امرالله صالح، معاون اول دسته انتخاباتی دولت ساز، رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی، فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا و حضرت عمر زاخیلوال، سفیر پیشین افغانستان در پاکستان نیز در واکنش به بازداشت منظور پشتین، خواستار آزادی وی شده اند.

XS
SM
MD
LG