لینک های دسترسی

Breaking News

مردم در بغلان: طالبان غیرنظامیان را کشتند،‌ طالبان: نکشته ایم


نیروهای خیزش مردمی ضد طالبان در اندراب

یک فرمانده خیزش مردمی در ولایت بغلان امروز سه شنبه ۲۴ اگست (دوم سنبله) به صدای امریکا گفت که جنگجویان طالبان هفت غیر نظامی، به شمول دو کودک و یک زن را در ولسوالی بنوی آن ولایت کشته‌اند.

این فرمانده خیزش مردمی که خود را احمد خان معرفی کرده است، به صدای امریکا تایید کرد که طالبان روز دوشنبه در قریهٔ ارزینگان پایین از مربوطات ولسوالی بنو "دست به این جنایت نابخشیدنی" زدند.

به گفتهٔ احمد خان، یک دختر پنج ساله، یک پسر هشت ساله، یک زن مسن و یک مرد ۷۸ ساله که همه اعضا و اقارب یک خانواده بودند، قربانیان این رویداد اند و طالبان تا حال به مردم محل اجازه نداده اند تا اجساد آنان را دفن کنند.

به گفتهٔ این فرمانده خیزش مردمی، جنگجویان طالبان ۱۶ غیر نظامی دیگر را از قریهٔ ارزینگان پایین به مکان نا معلومی با خود برده اند و تا حال از سرنوشت آنان خبری در دست نیست.

احمد خان تصاویر اجساد قربانیان را نیز به صدای امریکا ارسال کرده است. اما صدای امریکا تا حال نتوانسته با منابع مستقل، اعتبار و اصالت این تصاویر را تایید کند.

گروه طالبان هرچند درگیری در مربوطات ولایت بغلان با نیروهای خیزش مردمی را تایید کرده است، اما این ادعاها را رد کرده است که گویا جنگجویان آن گروه دست به کشتار غیرنظامیان در این ولایت زده اند.

جنگ میان خیزش‌های مردمی ولسوالی‌های سه گانهٔ اندراب، به شمول بنو، ده صلاح، پل حصار از چهار روز به این سو به شدت ادامه دارد.

با این حال، یک سخنگوی طالبان روز دوشنبه گفت که ولسوالی‌های درگیر جنگ در بغلان اکنون به تصرف آن گروه در آمده است.

آغاز ماجرا

احمد خان، فرمانده نیروهای خیزش مردمی می‌گوید که جنگ میان طالبان و نیروهای آنان روز یکشنبه در مربوطات ولسوالی بنو آغاز شد که در آن به گروه طالبان "تلفات سنگین" وارد شد.

به گفتۀ این فرمانده محلی، روز بعد شش جنگجوی طالبان که دو تن آن از ولسوالی اندراب بودند به خانهٔ‌ غیر نظامیان در قریهٔ‌ ارزینگان پایین رفتند و یک مرد ۷۸ ساله به نام گل احمد را لت و کوب کردند.

به روایت احمد خان، دو جنگجوی طالب که از ولسوالی اندراب بودند با لت و کوب کردن مرد مسن مخالفت کردند؛ مخالفتی که موجب درگیری میان خود این شش جنگجوی طالب شد و در نهایت همه آنان کشته شدند.

ساعاتی بعد، به گفته احمد خان، سایر جنگجویان طالب به محل آمدند و هفت عضو خانواده را از کودک پنج و هشت ساله گرفته تا مرد ۷۸ ساله به گلوله بستند.

ادامه جنگ و بی جاشدگان

سه منبع خیزش مردمی به صدای امریکا تایید کردند که در چهار روز گذشته هزاران خانواده که تعداد مجموعی آنان به بیش از ۱۵ هزار نفر می رسد، از ولسوالی‌های بنو، ده صلاح و پل حصار از خانه‌های شان به کوه‌های همجوار متواری شده اند و بی جاشدگان بدون هر گونه امکانات به سر می‌برند.

فرماندهان خیزش مردمی به صدای امریکا همچنین گفته اند که در این درگیری‌ها پنج نفر از نیروهای خیزش مردمی کشته و پنج تن دیگر زخمی شده اند.

به گفته‌ٔ احمد خان، در این درگیری ها بیش از ۲۰۰ جنگجوی طالبان نیز کشته شده و هشت تن از جنگجویان این گروه به اسارت خیزش های مردمی در آمده است.

با اینحال، صدای امریکا تا حال قادر نشده است تا صحت و اصالت این ادعای فرماندهان خیزش مردمی اندراب را مستقلانه تایید کند.

XS
SM
MD
LG