لینک های دسترسی

Breaking News

اتحادیهٔ اروپا: پوتین مانند نازی‌های آلمان عمل می‌کند


پیتر ستانو، سخنگوی اتحادیه اروپا
پیتر ستانو، سخنگوی اتحادیه اروپا

اتحادیهٔ اروپا می‌گوید که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه تصمیم نابودی اوکراین را دارد و اقدامات او مشابه کارکردهای نازی‌های آلمان در جنگ جهانی دوم است.

پیتر ستانو، سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۵ فبروری (ششم حوت) در بروکسل به خبرنگاران گفت: "او [پوتین] درباره نازی‌زدایی اوکراین صحبت می‌کند، اما مانند نازی‌ها رفتار می‌کند."

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه روز پنجشنبه عملیات نظامی بر اوکراین را آغاز کرد و گفت که هدف این عملیات نظامی خلع سلاح‌سازی و نازی‌زدایی اوکراین است.

روسیه پس از الحاق کریمه به خاک خود در سال ۲۰۱۴ و حمایت از نیروهای نیابتی مسلح در همان سال در دونباس گفت که روسیه باید روسی نژادها را محافظت کند؛ دلیلی که برای حمله به جورجیا در سال ۲۰۰۸ ارایه کرده بود.

آقای ستانو در مورد ادعای مکرر پوتین که گفته است تهاجم روسیه برای جلوگیری از "نسل کشی" علیه روسی زبانان در اوکراین است گفت: "او همیشه چیزی در مورد جلوگیری از نسل کشی می‌گوید، که کاملاً مزخرف است، زیرا او مرتکب یک نسل کشی می‌شود یا می خواهد مرتکب یک (نسل کشی) شود."

سخنگوی اتحادیه اروپا افزود: "در اصل، او می خواهد اوکراین را نابود کند. او می خواهد استقلال اوکراین را بگیرد. او می خواهد به مردم اوکراین آسیب و رنج وارد کند. این کاملاً غیرانسانی است."

در هفته‌های اخیر پوتین همواره بدون ارایه مدرک ادعا می‌کرد که اوکراین می‌خواهد روسی زبانان را در شرق این کشور نابود کند.

پوتین در سخنرانی خود روز دوشنبهٔ ادعا کرد که اوکراین "کاملاً توسط روسیه ایجاد شده است" و حق وجود آن را زیر سوال برد. او این کشور را به یک رژیم "نیو نازی" مورد حمایت غرب متهم کرد.

رییس جمهور روسیه با اشاره به جمعیت روسی زبان شرق اوکراین گفت که غرب "چشم هایش را از نسل کشی که چهار میلیون نفر از آن رنج می برند، می بندد".

XS
SM
MD
LG