لینک های دسترسی

Breaking News

زیلینسکی: اوکراین برای مبارزه برضد روسیه تنها مانده است


ولادیمیر زیلنسکی،‌ رییس جمهور اوکراین
ولادیمیر زیلنسکی،‌ رییس جمهور اوکراین

باوجود وضع تعزیرات غرب، به ویژه امریکا بر مسکو،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین اوایل صبح جمعه ۲۵ فبروری (ششم حوت) گفت که کشورش در مبارزه بر ضد روسیه تنها مانده است.

آقای زیلینسکی در یک سخنرانی تلویزیونی خطاب به اوکراینی‌ها گفت: "ما برای دفاع از دولت مان تنها گذاشته شده ایم."

رییس جمهور اوکراین افزود: "کی آماده است که در کنار ما بجنگد؟‌ من کسی را نمی بینم. کی آماده است که به اوکراین تضمین عضویت ناتو را بدهد؟‌ همه می ترسند."

این اظهارات رییس جمهور زیلینسکی یک روز پس از آن بیان شد که کرملین حملات تهاجمی بزرگی را بر ضد اوکراین آغاز کرد.

خبرگزاری فرانس پرس از قول آقای زیلینسکی گزارش داده است که در نخستین روز تهاجم روسیه بر کشورش، ۱۳۷ اوکراینی، نظامیان و غیر نظامیان، کشته شده و ۳۱۶ نفر دیگر زخمی شده اند.

رییس جمهور زیلینسکی همچنین گفت که "گروه‌های مخرب" روسیه وارد کیف، پایتخت اوکراین، شده اند و از مردم آن شهر خواست تا هوشیار باشند و مقرارت قیود رفت و آمد را رعایت کنند.

آقای زیلینسکی افزود، با وجودیکه روسیه وی را به عنوان "هدف شماره یک" عنوان کرده است، او و اعضای خانواده‌اش در اوکراین باقی مانده است.

رییس جمهور زیلینسکی گفت:‌ " آن‌ها [مقام‌های روسیه] می خواهند با از بین بردن رییس دولت، اوکراین را از لحاظ سیاسی نابود کنند."

اظهارات آقای زیلینسکی فقط چند ساعت پس از آن بیان شد که جو بایدن، رییس جمهور امریکا در واکنش به تجاوز روسیه گفت "پوتین متجاوز است، او این جنگ را انتخاب کرده و بهای سنگین" آنرا خواهد پرداخت.

آقای بایدن گفت که تحریم‌ها و محدودیت‌های جدیدی را بر مسکو وضع کرده که به گفتهٔ او در کوتاه مدت و درازمدت تاثیرات ناگواری بر اقتصاد روسیه خواهد داشت.

رییس جمهور بایدن با اشاره به صحبت‌ روز پنجشنبه اش با رهبران هفت اقتصاد بزرگ جهان موسوم به جی-٧ گفت که همه توافق کرده اند تا توانایی روسیه در معاملات اقتصادی با دالر، یورو، پوند بریتانیا، و ین جاپان را محدود کنند.

آقای بایدن گفت که سوق و اعزام نیروها و تجهیزات بیشتر امریکایی را مجاز ساخته است تا به گفتۀ وی متحدان بالتیک – استونیا، لتویا و لیتوانیا – را در برابر تهدیدات روسیه حمایت کنند و تعهد کرد که واشنگتن با تمام قدرت از قلمرو ناتو دفاع خواهد کرد، اما بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده قوای خود را به اوکراین اعزام نخواهد کرد تا در برابر روسیه بجنگد.

در همین حال، دیمیترو کولیبا، وزیر خارجهٔ اوکراین، روز جمعه ۲۵ فبروری (ششم حوت) در یک تویت از حملات "هولناک" راکتی روسیه بر کیف خبر داد.

آقای کولیبا در صفحهٔ تویتر رسمی خود نوشته است: "آخرین بار در سال ۱۹۴۱ پایتخت ما چنین چیزی را زمانی تجربه کرد که توسط نازی‌های آلمان مورد حمله قرار گرفت. اوکراین آن شریر را شکست داد و این شریر [تهاجم نظامی روسیه] را شکست خواهد داد. پوتین را متوقف کنید. روسیه را در انزوا قرار دهید. تمام روابط را قطع کنید. روسیه را از همه جا اخراج کنید."

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صبح روز پنجشنبه ۲۴ فبروری عملیات نظامی بر اوکراین را اعلام کرد و به سایر کشور‌ها هشدار داد که هرگونه مداخله با عملکرد روسیه موجب "پیامد‌هایی خواهد شد که آنها هرگز ندیده اند".

رییس جمهور پوتین گفته است هدف عملیات نظامی روسیه "غیرنظامی کردن" اوکراین به منظور محافظت غیرنظامیان در شرق اوکراین است و از نیروهای اوکراینی خواست تا به "طور فوری سلاح خود را به زمین بگذارند" و به خانه‌های‌شان بروند، در غیر آن، سربازان اوکراینی مسوول خون‌ریزی خواهند بود.

XS
SM
MD
LG