لینک های دسترسی

Breaking News

محکمهٔ هاگ: جرایم جنگی احتمالی در اوکراین را بررسی خواهیم کرد


سارنوال محکمۀ بین‌المللی جرایم (محکمهٔ هاگ) روز جمعه ۲۵ فبروری (ششم حوت) نگرانی خود را از تهاجم روسیه بر اوکراین ابراز کرده و گفت که این محکمه ممکن جنایات جنگی احتمالی در این کشور را بررسی کند.

کریم خان، سارنوال محکمهٔ هاگ در بیانیه‌ای گفت: "من از نزدیک تحولات اخیر در اوکراین و اطراف اوکراین را با نگرانی فزایندهٔ دنبال کرده ام. "

ولادمیر پوتین، رییس جمهور روسیه صبح پنجشنبه ۲۴ فبروری عملیات نظامی بر اوکراین را اعلام کرد و به سایر کشور‌ها هشدار داد که هرگونه مداخله با عملکرد روسیه موجب "پیامد‌هایی خواهد شد که آن‌ها هرگز ندیده اند".

سارنوال محکمۀ بین‌المللی جرایم افزود: "من به همه طرف‌هایی که در خاک اوکراین دست به درگیری می‌زنند یادآوری می‌کنم که دفتر من می‌تواند صلاحیت خود را اعمال کند و درباره هر گونه نسل‌کشی، جنایت علیه بشریت یا جنایت جنگی که در اوکراین انجام می‌شود، تحقیق کند."

پس از الحاق کریمیه به روسیه در ماه مارچ ۲۰۱۴ و درگیرهای متعاقب آن در شرق اوکراین، کیف پذیرفت تا محکمهٔ هاگ جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی که پس از ماه فبروری ۲۰۱۴ در این کشور رخ داده، را بررسی کند.

در دسمبر ۲۰۲۰ محکمهٔ هاگ اعلام کرد که براساس بعضی دلایل این محکمه باور دارد که جنایات جنگی و سایر جرایم در جریان درگیری در شرق اوکراین اتفاق افتاده است.

بررسی‌های مقدماتی انجام شد، اما هنوز درخواست رسمی به قضات برای آغاز تحقیقات کامل ارایه نشده است. قضات باید قبل از آغاز تحقیقات در مورد توافق کنند.

روسیه عضو محکمهٔ بین المللی جرایم نیست و با قضایای این محکمه مخالفت کرده است.

با این حال، محکمهٔ بین المللی جرایم می‌تواند به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت که در خاک اوکراین انجام شده است، بدون توجه به ملیت عاملان آن، تحقیق کند.

محکمۀ هاگ که در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد، آخرین گزینه برای پیگرد تحقیقات در مورد جنایات جنگی است و زمانی این محکمه دست به کار می‌شود که کشور عضو آن به انجام تحقیقات در مورد جرایم جنگی، جنایات علیه بشریت یا نسل کشی قادر و یا مایل به انجام آن نباشد.

XS
SM
MD
LG