لینک های دسترسی

Breaking News

قانونی: صحبت طالبان در مورد تغییر و تحول گام مثبت است


محمد یونس قانونی، معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که صحبت‌های گروه طالبان در مورد "تغییر و تحول" یک گام مثبت است.

آقای قانونی که در حال حاضر به خاطر ملاقات با مقام‌های پاکستانی در اسلام آباد به سر می‌برد، ساعات پیش در مصاحبه با بی بی سی همچنان افزود که طالبان بدون "خونریزی زیاد" توانستند افغانستان را تصرف کنند و او این کار طالبان را یک "قدم مثبت" دیگر توصیف کرد.

آقای قانونی گفت هر چند طالبان از "تحول و تغییر" صحبت می کنند، اما به گفته وی سپری شدن زمان و اعمال طالبان نشان خواهد داد که آیا این گروه تغییر کرده است یا خیر.

آقای قانونی گفت که رهبران سیاسی افغانستان به دنبال ایجاد ثبات در این کشور بوده و ثبات بستگی به نوعیت و ساختار نظام آینده دارد.

معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان اضافه کرد که اگر طالبان اشتباه قبلی شان را تکرار کنند و روی یک نظام "تک قومی و تک گروهی" تاکید کنند، افغانستان به سوی بی ثباتی بیشتر خواهد رفت.

او همچنان تاکید کرد که تا روی کار آمدن یک حکومت جدید در افغانستان، طالبان باید جلو هر نوع خونرویزی را بگیرند.

اظهارات آقای قانونی در حالی بیان می شود که ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان روز سه شنبه در نخستین نشست خبری اش گفت که رهبری طالبان در تلاش ایجاد یک حکومت همه شمول است تا تمام افغان ها نماینده خود را آن ببینند.

به گفته آقای مجاهد، افغانستان دارای یک حکومت "قوی و اسلامی" خواهد بود اما در مورد ساختار آن سیاستمداران افغان تصمیم خواهند گرفت.

محمد یونس قانونی در مورد اظهارات امرالله صالح که خود را سرپرست ریاست جمهوری افغانستان خوانده گفت که قانون اساسی این کشور در مورد سقوط نظام پیش بینی نکرده است.

او تیم محمد اشرف غنی را یک گروه "انحصار طلب" و "مانع اصلی روند صلح" خواند و گفت که اکنون با رفتن آقای غنی و تحولات اخیر، یک فرصت برای افغانستان پیش آمده است.

XS
SM
MD
LG