لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر خارجهٔ قطر با رییس دولت طالبان در ارگ دیدار کرد


وزیر خارجهٔ قطر امروز در کابل با رییس الوزرای دولت طالبان و شماری از مقامات حکومت پیشین افغانستان ملاقات کرد.

محمد نعیم، یکی از سخنگویان گروه طالبان گفت که ملا محمد حسن اخند، رییس الوزرا حکومت طالبان امروز ۱۲ سپتمبر (۲۱ سنبله) با محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر خارجه و معاون صدر اعظم قطر در ارگ ملاقات کرد.

این سخنگوی طالبان در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که در جریان این ملاقات که سرپرست‌های وزارت‌های دفاع، داخله و خارجهٔ طالبان نیز حضور داشتند، دو طرف بر روابط دو جانبه، کمک‌های بشری و پیشرفت‌های اقتصادی آینده صحبت کردند.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رییس پیشین شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان در صفحهٔ تویتراش نگاشته است که امروز در یک نشست مشترک با حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان با وزیر خارجهٔ قطر و هیات همراه اش دیدار کردند.

دیدار آل ثانی با حامد کرزی و عبدالله عبدالله
دیدار آل ثانی با حامد کرزی و عبدالله عبدالله

آقای عبدالله نوشته است که در این دیدار در مورد وضعیت کنونی افغانستان و ایجاد یک سیستم همه‌شمول بحث صورت گرفت.

قطر در جریان سال‌های گذشته میزبان دفتر سیاسی گروه طالبان و مذاکرات میان گروه طالبان و امریکا و همچنان مذاکرات بین‌الافغانی بود.

توافقنامه امریکا-طالبان نیز به تاریخ ۲۹ فبروری سال ۲۰۲۰ در دوحه، پایتخت قطر امضا شد.

دوحه‌ همچنان میزبان هزاران شهروند افغان است که در جریان ماموریت تخلیهٔ ایالات متحده از کابل بیرون کشیده شده اند.

پس از آنکه گروه طالبان کنترول افغانستان را به دست گرفتند، قطر همکاری‌های خویش را به افغانستان افزایش داده و در تازه ترین اقدام، شماری از انجنیران قطری در تلاش فعال ساختن میدان هوایی کابل بوده اند و ضمناً این کشور پرواز‌های چارتر شده را برای بیرون کشیدن اتباع خارجی و افغان‌ها از کابل آغاز کرده است.

XS
SM
MD
LG