لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش رهبران امریکا به درگذشت باب دول، سناتور پیشین ایالات متحده


باب دول

مقام‌های ارشد ایالات متحده روز یکشنبه پنجم دسمبر (۱۴ قوس) به خاطر در گذشت باب دول، سناتور پیشین امریکایی،‌ سوگواری کردند.

باب دول که نظامی‌ بازنشستهٔ جنگ جهانی دوم و نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در سال ۱۹۹۶ میلادی بود، روز یکشنبه در سن ۹۸ سالگی در گذشت.

همسرش،‌ الیزابت دول، گفته است که این سناتور پیشین امریکا به سرطان ریه مبتلا بود، در هنگام خواب در گذشت.

جو بایدن،‌ رییس جمهور ایالات متحده،‌ در واکنش به درگذشت آقای دول گفته است که او یک دولتمرد کم نظیر در تاریخ امریکا بود.

آقای بایدن در تویتی نیز از باب دول به نیکی یاد کرده و گفته است که "باب دول مردی بود که مورد تحسین امریکایی‌ها قرار گرفت. او یک احساس خطاناپذیر از صداقت و شرافت داشت. خداوند او را رحمت کند و ملت ما همواره از میراث نجابت، وقار، شوخ طبعی و میهن دوستی او استفاده کند."

جورج دبلیو بوش، رییس جمهور اسبق ایالات متحده،‌ گفته است که از درگذشت باب دول غمگین شده است و وی را وطن دوست بزرگ خوانده است که از ارزش‌های امریکا نمایندگی می کرد.

آقای بوش گفته است که "همه اعضای خانوادهٔ ما به شمول پدرم [رییس جمهور فقید ایالات متحده] از دوستی وی مستفید شدیم."

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، نیز آقای دول را قهرمان جنگ امریکا و وطن پرست خوانده است و گفته است که این سناتور پیشین با افتخار در سنای ایالات متحده از ایالت کنزاس نمایندگی کرد و حزب جمهوریخواه را از طریق خدمات‌اش قویتر ساخت.

باراک اوباما،‌ رییس جمهور اسبق امریکا نیز ضمن ابزار تسلیت به خانواده آقای دول، وی را یک قهرمان، رهبر سیاسی و دولتمرد خوانده است.

بل کلنتن، رییس جمهور اسبق ایالات متحده که در انتخابات ۱۹۹۶ ریاست جمهوری امریکا رقیب وی بود، در تویتی ضمن ابراز همدردی گفته است که "باب دول از قهرمانی‌اش در جنگ دوم جهانی تا ۳۵ سال خدمت در کانگرس ایالات متحده،‌ تمام زندگی‌اش را وقف خدمت برای مردم امریکا کرد."

در همین حال، ننسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان، دستور داده است که پرچم‌ها ایالات متحده در ساختمان کانگرس امریکا به احترام درگذشته باب دول نیمه افراشته شود.

میت رامنی، سناتور و نامزد سابق ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه، نیز درتویتی نوشته است که "وقتی به بزرگترین نسل می‌اندشم، به سناتور باب دول فکر می‌کنم، مردی که زندگی خود را وقف خدمت به کشور ما کرد. دوستم، در آرامش باش."

باب دول نخست بین سال های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و سپس بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۱۹۹۶ رهبر اکثریت جمهوریخواه در سنای امریکا بود.

آقای دول در ماه جنوری ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که به دلیل ابتلا به سرطان ریه تحت درمان قرار دارد.

XS
SM
MD
LG