لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها در مورد آزادی بشر نورزی از زندان امریکا


از راست به چپ، بشر نورزی، قاچاقبر مواد مخدر که از زندان امریکا آزاد شد، محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان، و عبدالغنی برادر، معاون ریاست الوزرای طالبان
از راست به چپ، بشر نورزی، قاچاقبر مواد مخدر که از زندان امریکا آزاد شد، محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع طالبان، و عبدالغنی برادر، معاون ریاست الوزرای طالبان

آزادی بشر نورزی، یکی از قاچاقبران مواد مخدر، با واکنش های متفاوت شماری از مقام های حکومت پیشین افغانستان و کابران رسانه های اجتماعی مواجه شده است.

رحمت الله نبیل، رییس اسبق امنیت ملی حکومت پیشین افغانستان، در صفحهٔ رسمی فیسبوک‌اش نوشته است که نورزی با شناخت قبلی که با ملا محمد عمر، نخستین رهبر گروه طالبان، داشت، از طریق فراهم آوری میلیون‌ها دالر نقش اساسی در ایجاد تحریک طالبان داشت.

اکبر رستمی، یکی از کاربران فیسبوک در صفحهٔ رسمی فیسبوک‌اش با اشاره به آزادی بشر نورزی نوشته است که"بدون شک آزادی او، یکی‌از تحفه‌های امریکا از بهر شریک ساختن مکان ایمن‌الظواهری و حملهٔ اخیر امریکا در کابل است. آزادی حاجی بشر، به ملا یعقوب و طالبان جنوب امتیاز بزرگ به‌شمار می‌رود."

صمد کارمند، یکی دیگر از کاربران فیسبوک، گفته است که "این شخص که در میان درانی های کندهار جایگاه خاص دارد و پول بیشتر در اختیار دارد می تواند برای نزدیکی امریکا با طالبان نقش مهم را ادا نماید."

کارمند در ادامهٔ پیام فیسبوک اش همچنین نوشته است که "این شخص [نورزی] می تواند با قاچاق مواد مخدر درد سر بزرگ برای آسیای میانه و روسیه ایجاد نماید که خود مشکل امنیتی برای این کشور ها خواهد بود.همچنان نورزی دست بلند در سرکوب مخالفان طالبان در شمال افغانستان خواهد داشت."

بدرځلاند، یکی از کاربران تویتر، ویدیوی رسیدن بشر نورزی به میدان هوایی بین المللی کابل را نشر کرده و در این تویت نوشته است که "ثمرهٔ آزادی و استقلال! بردگان سیکولار غرب [طرفداران جدایی دین از سیاست] ارزش و قیمت این لذت ها را چه می دانند؟؛"

او در ادامه‌ٔ این تویت نوشته است که بشر نورزی یکی از حامیان و همکاران ''ملای بزرگ [ملا عمر] بود'' که به اثر تلاش طالبان از قید آزاد شد.

وزیر خارجۀ حکومت طالبان روز دوشنبه اعلام کرد که بشر نورزی،در بدل رهایی یک شهروند امریکایی به نام مارک فریریکس، از زندان ایالات متحده آزاد شده است.

امیر خان متقی، سرپرست این وزارت، گفت که بشر نورزی پس از تلاش‌های زیاد آنان رها شده و صبح دوشنبه ۱۹ سپتمبر به مقام‌های طالبان در میدان هوایی کابل تسلیم داده شد.

قصر سفید نیز روز دوشنبه با نشر اعلامیه‌ای به گونه‌ای ضمنی تایید کرده است که مارک فریریکس در بدل رهایی بشر نورزی از زندان آزاد شده است.

در اعلامیهٔ قصر سفید آمده است که "به خاطر رهایی مارک چندین ماه مذاکرات جدی با طالبان داشتیم. در جریان این مذاکرات معلوم شد که رهایی بشر نورزی، یک قاچاقبر مواد مخدر که ۱۷ سال را در زندان فدرال ایالات متحده سپری کرده است، کلید آزادی مارک است."

در اعلامیه همچنین ذکر شده است که " ما با متخصصین سراسر حکومت ایالات متحده مشوره کردیم." بر اساس این اعلامیه، بررسی متخصصین نشان می دهد که برگشت نورزی به کشورش از لحاظ مادی هیچ خطری را متوجه امریکایی‌ها نمی سازند که منشای آن افغانستان باشد. در این اعلامیه همچنین ذکر شده است که رهایی نورزی به ماهیت تجارت مواد مخدر در افغانستان تغییری را به وجود نخواهد آورد.

مارک فریریکس به تاریخ ۳۱ جنوری ۲۰۲۰ از افغانستان ربوده شد و گمان می‌رود که این شهروند امریکایی در این مدت نزد شبکۀ حقانی اسیر بوده است.

نورزی پس از رسیدن به کابل در یک کنفرانس خبری تایید کرد که با بدل رهایی مارک از زندان امریکا آزاد شده و ضمن سپاسگزاری از طالبان گفت که بدون تلاش رهبران این گروه، آزادی اش از زندان فدرال ایالات متحده ''ناممکن'' بود.

بشر نورزی در سال ۲۰۰۵ میلادی به اتهام قاچاق هیرویین به ایالات متحده و سایر کشورها که ارزش آن به بیش از ۵۰ میلیون دالر می‌رسید، در نیویارک بازداشت شد. برعلاوه او به حمایت از گروه طالبان نیز متهم شده بود، اتهامی که سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان نیز پذیرفته است.

امیر خان متقی پس از رسیدن نورزی به کابل گفت که "حاجی بشر هفده‌ونیم سال را در زندان ایالات متحدۀ امریکا سپری کرد و بر اثر سعی و تلاش امارت اسلامی حالا به وطن خود برگشته است... حاجی صاحب از زمان تاسیس امارت اسلامی با امارت یک دوستی محکم و خاص داشت."

XS
SM
MD
LG