لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به طرح ترمپ برای صلح اسراییل-فلسطین


پس از آنکه دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده طرح صلح اسراییل-فلسطین را اعلام کرد، هزاران فلسطینی در غزه دست به اعتراض زده و این طرح را تقبیح کردند.

گروه تندرو حماس گفته است طرح صلح رییس جمهور ترمپ "پرخاشگرایانه بوده و باعث ایجاد خشم" خواهد شد.

سمیع ابو ظهوری یکی از مقام‌های گروه حماس گفت: " بیانیۀ ترمپ بی معنی است و بیت المقدس برای همیش بخشی از سرزمین فلسطینی‌ها باقی خواهد ماند."

آقای ترمپ روز سه شنبه ۲۸ جنوری (هشتم دلو) در سخنرانی مشترک با بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل در قصر سفید، طرح خود را جامع ترین طرح برای حل مناقشه میان اسراییل و فلسطین خواند.

اعتراض کنندگان فلسطینی با به آتش کشیدن تایرها، شعارهایی بر ضد امریکا و دونالد ترمپ سر دادند.

فلسطینیان خواستار ایجاد کشوری اند که پایتخت آن شرق بیت القدس است، اما در طرح آقای ترمپ، بیت المقدس به صفت پایتخت "تقسیم ناشدۀ" اسراییل شناخته شده است.

محمد عباس، رییس ادارۀ خودگردان فلسطینی پس از اعلام این طرح واکنش آنی نشان نداد. اما سخنگوی حزب فتح گفت که "طرح صلح ترمپ در زباله دانی تاریخ پرتاب خواهد شد."

گروه حزب الله لبنان این طرح "معامله قرن" آقای ترمپ را " معامله شرم" خوانده و گفته است که این گام بسیار خطرناک بوده و در آینده منطقه عواقب منفی خواهد داشت.

عرب لیگ یا جامعۀ عرب گفته است که طرح صلح دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده برای اسرائیل و فلسطین بخش بزرگی از حقوق مشروع فلسطینیان را ضایع میسازد.

امارات متحده عربی، این طرح را نقطه آغازین مهم در پروسه صلح شرق میانه عنوان کرده است.

عربستان سعودی از رئیس جمهور ترمپ بخاطر ارایۀ طرحش قدردانی کرده، ولی کشورهای مصر، ایران و اردن با آن مخالفت کردند.

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران گفته است که پلان صلح دونالد ترمپ برای اسراییل و فلسطین محکوم به ناکامی است و "هرگز" تحقیق نخواهد یافت. او گفته است که "همه ملت‌های مسلمان" مخالف چنین پلان اند.

در این میان، کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، فرانسه و بریتانیا گفته اند که در حال بررسی جزئیات این طرح بوده، اما گفته اند که ایجاد دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل که بر اساس رضایت هر دو طرف باشد، تنها راه حل طولانی مدت برای بحران شرق میانه میباشد.

XS
SM
MD
LG