لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به جدال لفظی دپلومات‌های افغانستان و پاکستان در ملل متحد


از راست به چپ، نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در ملل متحد، و منیر اکرم، سفیر پاکستان در این سازمان
از راست به چپ، نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در ملل متحد، و منیر اکرم، سفیر پاکستان در این سازمان

پس از مشاجرهٔ شدید لفظی میان منیر اکرم، سفیر پاکستان در ملل متحد، و نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در این سازمان، شماری از فعالان سیاسی و کاربران رسانه‌های اجتماعی به اظهارات این دو دپلومات واکنش نشان دادند.

منیر اکرم در نشست شورای امنیت ملل متحد در مورد وضعیت افغانستان، خواهان به رسمیت شناخته شدن طالبان در افغانستان شد و از این سازمان خواست تا نمایندگی افغانستان در ملل متحد را به طالبان بسپارد.

فایق در واکنش به اظهارات اکرم خود را نماینده درد و اندوه مردم افغانستان خواند و بدون ذکر نام پاکستان، این کشور را لابی‌گر طالبان توصیف کرد.

واکنش‌ها
نصیر احمد اندیشه، نمایندۀ افغانستان در دفتر ملل متحد در ژنیو، در صفحهٔ رسمی ایکس خود منیر اکرم را شخص متکبر و پرسش برانگیزترین دپلومات پاکستان توصیف کرده است. اندیشه در این پیام خود گفته است که '' قبل از این،‌ او [منیر اکرم] به جامعه پشتون افغانستان و پاکستان توهین کرد و سپس به طور ریاکارانه عذرخواهی کرد. حالا او با تلاش برای نشان دادن خود به حیث ارباب طالبان، بر حاکمیت ما بیشتر توهین می‌کند.''

مهدی حسن، یکی از کاربران فیسبوک، در مورد اظهارات سفیر پاکستان در ملل متحد نوشته است:‌ "از صحبت‌های منیر اکرم،‌ نماینده آن کشور در ملل متحد چنین برداشت می شود که پاکستان تلاش می‌کند به دنیا چنین وانمود کند که در مسلهٔ‌ افغانستان دست اول را دارد و بر اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور همسایه‌اش کنترول و مدیریت دارد."

حسن در ادامهٔ این پیام فیسبوک خود علاوه کرد: "در نتیجه می‌توان گفت که پاکستان تلاش می نماید تا از لحاظ استراتیژیکی در میدان بازی باقی بماند و با جلب حمایت های مالی از بازیگران بزرگ وضعیت درهم پاشیده پاکستان را نجات دهند."

نوید محمدی، یکی از کاربران ایکس، نوشته است:‌ ''منیر اکرم نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل از طالبان هم نمایندگی می‌کند.''

شفیق شرق، یکی دیگر از کاربران رسانهٔ اجتماعی ایکس،‌ در مورد اظهارات سفیر پاکستان در سازمان ملل متحد نوشته است که '' از جایگاه یک شهروند افغانستان، اظهارات غیرمسوولانه منیر اکرم را تقبیح و شجاعت جناب نصیراحمد فایق را تقدیر می‌کنم. تا به میان‌ آمدن یک نظام مشروع در افغانستان، آقای نصیراحمد فایق نماینده مردم افغانستان در سازمان ملل خواهد بود و صدایش صدای تمام مردم تحت ستم رژیم طالبان.''

محمد ابراهیم قاضی، یکی از کاربران رسانه‌های اجتماعی پاکستان، در صفحهٔ ایکس خود نگاشته است که نمایندهٔ دایمی پاکستان در ملل متحد، منیر اکرم، از شورای امنیت این سازمان به خاطری انتقاد کرده است که از نصیر احمد فایق ''یک شخصی بی دولت'' دعوت کرده تا از افغانستان نمایندگی کند، در حالیکه به گفتهٔ او،‌ نمایندهٔ که از سوی [طالبان] تعیین شده، انتظار تاییدی را دارد تا کرسی افغانستان در ملل متحد را به دست بیاورد.

ضیا شهریار، یکی دیگر از کاربران رسانهٔ اجتماعی، در صفحهٔ رسمی ایکس خود نوشته است که مشاجرهٔ لفظی این دو دپلومات بازتاب دهندهٔ منازعهٔ طولانی میان سیاستمداران افغانستان و پاکستان است.

شهریار در ادامهٔ این پیام خود نوشته است:‌ ''برخورد توهین‌آمیز نماینده پاکستان در برابر آقای فایق بیانگر نگاه از بالا به پایین شماری از سیاستمداران پاکستانی به همتایانشان از افغانستان است."

پیش از این نیز جدال لفظی میان منیر اکرم و نصیر احمد فایق در ملل متحد صورت گرفته بود.

اکرم به تاریخ اول فبروری سال روان میلادی گفته بود که محدودیت وضع شده بر زنان در افغانستان ربطی به دین نداشته و برخاسته از فرهنگ پشتون‌ها است، اما فایق این ادعا را رد کرد. اما اکرم یک روز پس از این اظهارات،‌ عذرخواهی کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG