لینک های دسترسی

Breaking News

آیا مذاکره‌کنندگان روسیه و اوکراین توسط سلاح کیمیایی مسموم شده بودند؟


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

روزنامهٔ وال استریت ژورنال گزارش داده است که اعضای هیاتی که در مذاکرات بین اوکراین و روسیه شرکت کردند، در اوایل ماه مارچ، پس از نشستی در کیف، پایتخت اوکراین، "دچار علایم مشکوک مسمومیت" شدند.

این روزنامه از قول منابع آگاه گزارش داده است که رومن ابراموویچ، میلیاردر روسی، و دست کم دو عضو ارشد تیم اوکراینی، از جمله تاتار کریمه و رستم عمروف، قانونگذاران اوکراینی،‌ از جمله اعضای هیات مذاکرات دو کشور، از ''مسمومیت'' احتمالی متاثر شده اند.

روزنامهٔ وال استریت ژورنال همچنین گزارش داده است "سرخی چشم، پارگی دردناک و دومدار جلد و پوست شدن جلد دست و رو" از جمله علایمی بود که در بدن اعضای هیات‌های دو کشور مشاهده شده است، اما وضعیت صحی این افراد حال بهبود یافته است و زندگی آن‌ها با خطر مواجه نیست.

پژوهشگران مجموعه منبع باز "Bellingcat'' نیز در تهیهٔ گزارش وال استریت ژورنال سهم داشتند. مجموعه منبع باز "Bellingcat'' یک نهاد مستقل بین المللی متشکل از پژوهشگرانی است که با استفاده از منابع باز و تحقیقات رسانه‌های اجتماعی به بررسی موضوعات مختلف در جهان می پردازد.

این مجموعه و منابع آن به استناد تحقیق کارشناسان تایید کرد که این افراد احتمالاََ توسط "یک نوع سلاح کیمیایی ناشناخته مسموم" شده اند.

این کارشناسان گفته اند که انتخاب نوع و مقدار مواد زهری نشان می‌دهد که این مسمویت "احتمالاََ‌ به قصد ترساندن" صورت گرفته است‌، نه اینکه برای آنها آسیب دایمی برسد.

مجموعه منبع باز "Bellingcat'' گفته است که سه عضوی که علایم مسمومیت را تجربه کرده اند، قبل از ظهور علایم در بدن‌شان فقط چاکلیت خورده و آب نوشیده بودند.

بر اساس گزارش روزنامهٔ وال استریت ژورنال،‌ تا حال مشخص نشده است که چه کسی در عقب این "مسمومیت مظنون" قرار دارد،‌ اما کسانی که علایم مسمومیت را تجربه کرده اند، تندروان مسکو را مقصر دانستند که به گفتهٔ آنها،‌ در صدد مختل ساختن مذاکرات بوده اند.

اما میخایلو پودولیاک، یک عضو هیات مذاکره کنندهٔ اوکراین روز دوشنبه حملهٔ مسمومیت را تایید نکرد و گفت که ''حدس و گمان ها و تیوری‌های توطیه زیادی در مورد معلومات و رسانه‌ها وجود دارد."

علاوه بر آن،‌ رستم عمروف که در گزارش روزنامهٔ وال استریت ژورنال منحیث یکی از اهداف مسمومیت مشکوک معرفی شده است، از مردم خواست تا به "معلومات تایید نشده" اعتماد نکنند.

در همین حال، یک مقام ایالات متحده به خبرگزاری رویترز گفته است که معلومات استخباراتی نشان می‌دهد که زهر نه بلکه عوامل محیطی عامل بیماری این سه نفر شده است. این مقام ایالات متحده که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، دلیلی به این ارزیابی ارایه نکرد.

مقام‌های کرملین تا حال در مورد این گزارش تبصره نکرده اند.

رومن ابراموویچ، میلیاردر روسی است که روابط نزدیک با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، دارد از سوی کشور‌های غربی تحریم شده است.

روزنامهٔ وال استریت ژورنال هفتهٔ گذشته گزارش داد که ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین،‌ از جو بایدن، رییس جمهور امریکا، خواسته است تا آقای ابراموویچ را درج فهرست تعزیرات ایالات متحده نکند و استدلال کرده که این سرمایه دار روسی ممکن بتواند به مذاکرات و توافق صلح با روسیه کمک کند.

XS
SM
MD
LG