لینک های دسترسی

Breaking News

کشتن خبرنگار پاکستانی در کینیا 'برنامه‌ریزی شده و هدفمند' بود – گزارش


مراسم جنازه و خاکسپاری ارشد شریف در پاکستان

گروه تحقیقاتی حکومت پاکستان روز چهارشنبه هفتم دسمبر (۱۶ قوس) با نشر گزارشی گفته است که کشته شدن ارشد شریف، خبرنگار مشهور پاکستانی در کینیا "ترور برنامه‌ریزی شده" بوده است.

شریف که منتقد سرسخت اردوی پاکستان بود و از ترس اینکه انتقاد از اردو و حمایت وی از عمران خان، صدر اعظم پیشین پاکستان منجر به دستگیری اش نشود، به کینیا فرار کرده بود. او روز دوشنبه ۲۴ اکتوبر (دوم عقرب) در کینیا به ضرب گلوله کشته شد.

در پی این رویداد که سبب ایجاد سر و صداهای زیاد در داخل پاکستان شد، حکومت پاکستان به دستور شهباز شریف، صدر اعظم آن کشور، یک تیم تحقیقاتی را تشکیل داد تا قضیه را بررسی و حقیقت‌یابی کند.

در همین حال، پولیس پاکستان دو تاجر پاکستانی مقیم کینیا را که میزبان ارشد شریف بودند، در قضیۀ کشته شدن این خبرنگار متهم کرده، اما شواهد و مدارکی را در این زمینه ارایه نکرده است.

پس از کشته شدن شریف، مقام‌های کینیایی گفتند که وی از سوی پولیس کینیا اشتباه گرفته شده و به گفتۀ آنان، هنگامی‌که پولیس در تعقیب اختطاف‌چیانی بود که با یک موتر سرقت شده فرار می‌کردند، بر موتر این خبرنگار پاکستانی که شباهت با موتر دزدی شده داشت، گلوله‌باری صورت گرفت.

در گزارش ۵۹۲ صفحه‌ای که یک نسخۀ آن در دسترس خبرگزاری اسوشیتدپرس رسیده، آمده است که پولیس کینیا در مورد این رویداد اظهارات ضد و نقیض داشته است.

یافته‌های این گزارش نشان می‌دهد که پیش از کشته شدن ارشد شریف، دو مقام پاکستانی به کینیا سفر کرده و با دو تاجر پاکستانی، خرم احمد و وقار احمد، که هر دو برادر و میزبانان شریف بودند، دیدار کرده اند.

خرم احمد به هیات تحقیق کنندۀ پاکستانی گفته است که در لحظه‌ای که بر موتر شریف گلوله باری شد، وی نیز در داخل موتر بود و به سمت خانه می‌رفتند. او گفته است که در مسیر راه دزدان راه را مسدود کرده بودند و زمانیکه موتر حامل وی و شریف بدون توقف از ساحه گذشتند، صدای گلوله باری به گوش رسید.

خرم گفته است که پس از اصابت گلوله بر شریف، او با برادرش وقار تماس گرفته و به مشورۀ وی به سمت خانۀ شان که چند کیلومتر از آن ساحه دور بود، حرکت کردند. اما به گفتۀ وی زمانیکه به خانه رسیدند، ارشد شریف جان باخته بود.

در گزارش آمده است که ظاهراً از پولیس کینیا برای کشتن ارشد شریف "استفادۀ ابزاری" شده است. گزارش حاکی است: "این یک ترور برنامه‌ریزی شده و هدفمند بوده است، تا اینکه یک قضیۀ اشتباه گرفتن هویت بوده باشد."

در گزارش آمده است که گلوله‌ای که بر بدن شریف اصابت کرده است از مسافت بسیار نزدیک و ممکن از داخل موتر شلیک شده باشد.

گزارش هیچ کسی را به گونۀ مشخص متهم نکرده، اما گفته است که افرادی در کینیا، دوبی و پاکستان شاید در این کشتار نقش داشته باشند.

ارشد شریف، پس از آنکه در ماه اگست از پاکستان بیرون شد، پیش از آنکه به کینیا برود، مدتی را در امارات متحدۀ عرب سپری کرد.

XS
SM
MD
LG