لینک های دسترسی

Breaking News

صدای ضربان قلب در زیر آوار؛ عملیات نجات در بیروت دوباره آغاز شد


پس از آنکه یک دستگاه حس کننده، ضربان قلب را در زیر آوار یک ساختمان فروریخته تشخیص کرد، عملیات نجات برای جستجو بازماندگان احتمالی زیر آوار در بیروت از سر آغاز شد.

پس از تشخیص ضربان، امداد گران چیلی و لبنانی روز پنجشنبه سوم سپتمبر (۱۳ سنبله) عملیات نجات را دوباره آغاز کردند و امیدوار اند که حد اقل یکی از هفت فرد ناپدید شده را یافت کنند.

نیکولاس ساد، هماهنگ کننده عملیات نجات گفت که ضربان قلب امروز در مقایسه با روز گذشته به گونهٔ قابل توجهی ضعیف شده است.

او گفت: "پس از برداشتن پارچه های بزرگ ساختمان، ما مجدداً ضربان قلب یا تنفس را سكن كردیم، میزان ضربان قلب هفت بار در یک دقیقه است، در حالیکه این میزان قبلا حدود ۱۶ تا ۱۸ بار بود. "

در همین حال امانویل دورند، یکی از امداد رسانان فرانسوی گفت که آنان تصویر سه بعدی ساختمان فروریخته را گرفته اند اما آثاری از حیات در آن دیده نمی‌شود.

لبنان که پیش از انفجار با بحران اقتصادی مواجه بود، فاقد ابزار و تخصص لازم برای مدیریت عملیات پیشرفته جستجو و نجات است و از همین لحاظ متخصصان بین المللی این کشور را مساعدت می‌کنند.

انفجار مرگبار روز سه شنبه چهارم اگست در بندر بیروت منجر به کشته شدن ۱۹۱ نفر و زخمی شدن کم از کم ۶۵۰۰ نفر دیگر شد.

مقامات گفته اند که ۲۷۵۰ تن امونیم نایتریت که با تدابیر ناچیز ایمنی در یک گدام در بندر بیروت انبار شده بود، سبب این انفجار شده است. اما با آنهم دلیل انفجار به صورت دقیق معلوم نیست.

این انفجار میلیاردها دالر خسارات مالی را به ساختمان‌ها و زیربناهای شهر بیروت وارد کرده و افزون بر آن ۳۰۰ هزار نفر بی‌خانمان شده است.

صندوق وجهی ملل متحد برای اطفال (یونیسف) روز جمعه چهارم سپتمبر گفت که حدود ۶۰۰ هزار کودک در ۲۰ کیلومتری ساحه‌ای زندگی می‌کنند که انفجار در آن صورت گرفت و ممکن انفجار سبب تاثیرات کوتاه مدت یا دراز مدت روانی نزد آنان شده باشد.

XS
SM
MD
LG