لینک های دسترسی

Breaking News

رولا غنی: شورای عالی زنان در امور صلح به کار آغاز می‌کند


رولا غنی، بانوی نخست افغانستان می‌‌گوید که شورای عالی زنان در امور صلح به زودی به کارش آغاز خواهد کرد.

با آنکه در مورد چگونگی تشکیل و روند کار این شورا هنوز معلوماتی در دست نیست، اما خانم غنی پیش از این گفته بود که در روند صلح افغانستان به زنان باید سهم بیشتر داده شود.

بانو نخست افغانستان امروز در جریان ضیافتی با سفرای کشورهای عضو ناتو در مورد نقش و جایگاه زنان در ورند صلح و دست آورد آنان در ۲۰ سال گذشته معلومات داده تاکید کرد که دست آورد‌های زنان نباید در مذاکرات صلح قربانی شود.

رولا غنی پیش از این گفته بود که صلح بدون ضمانت پاسداری حقوق زنان افغان، صلح پایدار نخواهد بود.

این در حالی است که سر مفتش ویژه ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار گفته است که کمک های مالی امریکا به حکومت آینده افغانستان باید به حفظ و احترام گذاشتن به حقوق زنان افغان مشروط ساخته شود.

جان ساپکو روز چهارشنبه ۱۷ فبروری (۲۹ دلو) در یک نشست مجازی گفت که حکومت ایالات متحده هنوز هم می تواند در حفظ دستاورد های که زنان و دختران افغان در دو دهه اخیر به آن دست یافته اند، نقش بازی کند.

جان ساپکو افزود: "سیاست گذاران ایالات متحده باید کمک های امریکا را به هر نوع حکومت آینده در افغانستان، به پابندی عملی به حفاظت از حقوق زنان و دختران، مشروط بسازد... حکومت ایالات متحده نیز باید سایر کشور ها و نهاد های کمک کننده را به مشروط ساختن کمک های آینده شان [به حکومت افغانستان] تشویق کند."

پیش از این، انتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده در تماس تیلیفونی با محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان روی حفظ دستاورد های زنان افغان و نقش آنان در جامعه تاکید کرده بود.

XS
SM
MD
LG