لینک های دسترسی

Breaking News

گزارشگران بدون مرز: خبرنگاران افغان محافظت شوند


سازمان گزارشگران بدون مرز یا (RSF) تهدید طالبان بر رسانه‌های افغانستان را محکوم کرده و خواستار حفاظت خبرنگاران در این کشور شده است.

گروه طالبان روز دوشنبه ۲۴ جون (۳ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای به رسانه‌های افغانستان هشدار داد که اگر ظرف یک هفته دیگر از پخش "اعلانات تبلیغاتی بر ضد این گروه" دست نکشند، مورد حمله نظامی قرار خواهند گرفت.

سازمان گزارشگران بدون مرز، روز چهارشنبه ۲۴ جون (۵ سرطان) با نشر اعلامیه‌ای ‌از حکومت افغانستان و ایالات متحده امریکا، به ویژه زلمی خلیلزاد خواسته است که برای مصوونیت خبرنگاران افغان از همه امکانات کار گیرند.

رضا معینی، مسوول دفتر ایران و افغانستان گزارشگران بدون مرز گفته است: "حمله به اهداف غیرنظامیان از این میان خبرنگاران و رسانه‌ها مصداق جنایت جنگی است. ما بار دیگر کشورهای مذاکره کننده با طالبان را فرا می‌خوانیم از این گروه بخواهند که رسما اعلام کند که تعهدات بین‌المللی و حقوق بشردوستانه و بیش از هر چیز کنوانسیون‌های ژنیو، را پذیرفته و آنها را رعایت می‌کنند."

آقای معینی افزوده است که حکومت افغانستان باید بر دستگاهای اطلاعاتی و نظامی خود نظارت کند تا از رسانه‌ها به نفع خود استفاده نکنند.

این سازمان همچنان گفته است که تا اکنون تماس های امریکا با طالبان تاثیری روی "جنگ" در افغانستان نداشته است. این نهاد ادامه خشونت‌ها در افغانستان را برای خبرنگاران نگران کننده عنوان کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز گزارش است که از آغاز سال ۲۰۱۹میلادی تا اکنون، دست‌کم ۴۵ مورد خشونت، به شمول تهدید، حمله وخشونت فزیکی، تخریب رسانه ‌ها را در افغانستان ثبت کرده است.

XS
SM
MD
LG