لینک های دسترسی

Breaking News

نیروهای روسی از مرز با اوکراین به پایگاه‌هایشان برمی‌گردند


پس از هفته ها تنش در مورد استقرار نیروهای روسی در مناطق مرزی اوکراین، خروج این نیروها از مناطق مرزی روز جمعه ۲۳ اپریل (سوم ثور) آغاز شد.

مسکو ده ها هزار نیرو را در امتداد مرز با اوکراین و جزیره کریمیه مستقر کرده است، اما وزارت دفاع روسیه تایید کرد که روند بازگشت این نیروها آغاز شده است.

افزایش حضور نظامی روسیه در مرزهای اوکراین، ظرف هفته‌های اخیر نگرانی شدید اروپا و امریکا را در پی داشت.

مقامات گفته اند که تعداد سربازان روسی در این مناطق، بیشتر از هر زمان دیگر پس از سال ۲۰۱۴ است؛ زمانی که روسیه ‌شبه‌جزیرهٔ کریمیه را از اوکراین تصاحب کرد.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه روز پنجشنبه ۲۲ اپریل (دوم ثور)گفت که به نیروهای درگیر در تمرینات دستور داده است تا الی تاریخ اول ماه می به پایگاه های خود بازگردند.

آقای شویگو استقرار نیروهای روسی را در مرز با اوکراین "تفتیش" در منطقه مرزی خواند اما افزود که نیروهای روسیه نشان دادند که توانایی دفاع از کشور را دارند.

در واکنش به این اقدام روسیه، ولادیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین روز پنجشنبه گفت که کشورش "از هرگونه اقدامی برای کاهش حضور نظامی و تهدید در دونباس (شرق اوکراین) استقبال می کند".

او همچنین از شرکای بین المللی برای حمایت آنان از اوکراین سپاسگزاری کرد.

دیمیترو کولیبا، وزیر خارجهٔ اوکراین نیز روز جمعه با استقبال از این خبر گفت که این اقدام روسیه سبب "کاهش تنش ها" خواهد شد.

اما او هشدار داد که "این مرحله به تنهایی خود تشدید یا درگیری را به طور کلی متوقف نمی کند".

آقای کولیبا در بیانیه‎‌ای گفت: "اوکراین از شرکای خود می‌خواهد که مراقب باشند، و از نزدیک وضعیت را کنترول کرده و اقدامات موثری را برای مهار روسیه اتخاذ کنند."

ناتو نیز روز پنجشنبه از این اقدام روسیه استقبال کرده اما گفت که متحدین ناتو مواظب خواهند بود و از روسیه خواست تا تمام نیروهای خویش را از منطقه خارج کند.

یک مقام ناتو در بیانیه‌ای گفت: "هر اقدامی برای کاهش تنش توسط روسیه مهم خواهد بود… ما همچنان از روسیه می خواهیم که به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد و تمام نیروهای خود را از خاک اوکراین بیرون کند."

کرملین روز جمعه نگرانی ها درباره این تمرینات را رد کرد و گفت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه آماده است روابط خود را با رهبران غربی بهبود بخشد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین به خبرنگاران گفت: "حرکت نیروهای روسی در داخل روسیه تهدیدی برای کسی نیست."

پسکوف افزود: "پوتین بارها گفته است که ما علاقه مند به بهبود روابط با ایالات متحده استیم."

استقرار نیروهای نظامی روسیه در مرز با اوکراین، تنش دپلوماتیک با چند کشور اروپایی و امریکا، انتقادها از برخورد با الکسی نوالنی، منتقد آقای پوتین در زندان، از جمله مهم‌ترین موضوعات مورد اختلاف روسیه با کشورهای غربی می‌باشد.

XS
SM
MD
LG