لینک های دسترسی

Breaking News

پولیس روسیه بیش از ۴۵۰۰ اعتراض‌کنندۀ مخالف پوتین را بازداشت کرد


پولیس در روسیه امروز ۳۱ جنوری (۱۲ دلو) بیش از ۴۵۰۰ نفر را بازداشت کرده و مانع راهپیمایی‌های حامیان الکسی ناوالنی، منتقد کرملین، در مسکو و دیگر شهرهای آن کشور شد.

پولیس روسیه می‌گوید که این تظاهرات به گونهٔ غیرقانونی راه اندازی شده بود و این چنین راهپیمایی ها سبب گسترش بیشتر بیماری کووید۱۹ خواهد شد.

اعتراض کنندگان خواهان رهایی آقای ناوالنی اند که به تاریخ ۱۷ جنوری پس از برگشت از آلمان در مسکو بازداشت شد.

او پس از مسموم شدن، برای مدت پنج ماه در آلمان تحت معالجه قرار داشت.

آقای ناوالنی می‌گوید که کرملین مسوول مسمومیت او بوده و اتهام وارد کرده است که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور قتل او را داده است؛ اتهامی که کرملین آنرا رد می‌کند.

پس از بازداشت آقای ناوالنی، حامیان این منتقد رییس جمهور ولادیمیر پوتین، در مسکو و دیگر شهرهای روسیه تظاهراتی را برپا کرده و خواستار رهایی وی شدند، اما این تظاهرات با برخورد جدی پولیس مواجه شده و علاوه بر بازداشت های امروزی، هفتۀ گذشته نیز چنین هزار نفر از طرفداران ناوالنی از سوی پولیس روسیه بازداشت شده بودند.

واکنش امریکا

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده امروز برخورد و پاسخ مقامات روسی به اعتراض‌کنندگان را محکوم کرد.

او در صفحهٔ تویترش نگاشته است: "ایالات متحده روش‌های متداوم خشن‌ مقامات روسی را تقبیح می‌کند که برای دومین هفتهٔ پی در پی علیه اعتراض‌کنندگان صلح آمیز و خبرنگاران به کار گرفته می‌شود."

آقای بلینکن یک بار دیگر از مقامات روسی خواست تا اعتراض‌کنندگان را از بند رها کنند.

پیش از این، وزارت خارجهٔ ایالات متحده از روسیه تقاضا کرده بود تا در تحقیقات پیرامون مسمویت آقای ناوالنی با جامعهٔ‌ بین المللی همکاری کند و در مورد استفاده از سلاح کیمیایی در داخل خاک‌اش نیز توضیحات دهد.

سازمان بین المللی جلوگیری استفاده از تسلیحات کیمیایی تایید کرده است که برای مسموم کردن آقای ناوالنی از مواد فوق العاده زهری مختل کنندهٔ فعالیت اعصاب (Novichok) کار گرفته شده بود.

اعضای سازمان بین المللی جلوگیری استفاده از تسلیحات کیمیایی در سال ۲۰۱۹ روی منع استفاده از این مادهٔ زهری توافق کرده بودند.

XS
SM
MD
LG