لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه ۲۳ دیپلومات بریتانیایی را اخراج می کند


دو پولیس روسیه در نزدیکی سفارت بریتانیا در مسکو

روسیه روز شنبه در یک اقدام تلافی جویانه علیه بریتانیا اعلام کرد که ۲۳ دیپلومات بریتانیایی را اخراج می کند.

در پی کشمکش های اخیر دیپلوماتیک میان مسکو و لندن روی قضیۀ مسموم شدن یک جاسوس روس در بریتانیا، وزارت خارجۀ روسیه روز شنبه، سفیر بریتانیا را احضار کرد و سپس با نشر بیانیه ای، به ۲۳ دیپلومات آن کشور خبر داد که روسیه را در ظرف یک هفته، ترک کنند.

همچنان دستور مسدود ساختن نمایندگی بریتش کاونسل در روسیه صادر شده و توافق بر بازگشایی قونسلگری بریتانیا در شهر سنت پیترزبورگ، فسخ گردید.

تریسا می، صدر اعظم بریتانیا، چهار شنبه گذشته اعلام کرد که ۲۳ دیپلومات روسیه که آنان را به مثابۀ "افسران استخباراتی اعلام ناشده" تشخیص داده اند، به زودی از آن کشور اخراج خواهد کرد.

تریسا می این تصمیم را پس از آن گرفت که مسکو در مورد پرونده سوء قصد به جان جاسوس دوجانبه پیشین روس در بریتانیا، پاسخ ارایه نکرد.

اسکریپال و دخترش، که هر دو ساکن بریتانیا بودند، حدود دو هفته قبل بیهوش در نزدیکی یک فروشگاه واقع در شهر سالیسبوری پیدا شدند. پولیس بریتانیا روز بعد اعلام کرد آن دو به صورت عمدی مسموم شده بودند.

صدراعظم بریتانیا همچنین از پارلمان کشورش خواسته است تا جنگ اقتصادی را بر ضد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، و مقامات ارشد کرملین، راه اندازی کند و ملکیت های آنان را در لندن منجمد سازد.

تریسا می از متحدین بین المللی خود نیز خواسته است تا با اقدامات مشابه، سرمایه های مرتبط به کرملین را در سراسر جهان که میلیارد ها دالر می باشد، منجمد سازند.

روسیه گفته است که اگر بریتانیا گامهای "غیردوستانۀ اضافی" بردارد، روسیه نیز واکنش بالمثل نشان خواهد داد.

حکومت بریتانیا قبلاً از مسکو خواسته بود تا در مورد نوعی زهر اعصاب که در روسیه تولید می شود و از آن برای مسموم کردن سرگی اسکریپال، ۶۶ ساله، و دخترش، یولیا ۳۳ ساله استفاده شده بود، توضیحات دهد.

قرار است دیپلومات های روسی در هفتۀ جاری بریتانیا را ترک کنند. از سال ۱۹۷۱ میلادی به این سو، این بزرگترین رقم دیپلومات های روسی خواهد بود که به طور اجبار از بریتانیا، اخراج می شوند.

کرملین هر نوع دخالت در مسموم کردن اسکریپال و دخترش را تکذیب کرده و بریتانیا را به "شعله ور ساختن نفرت در برابر روسیه و روسیه ستیزی" متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG