لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه دفتر یک نهاد حمایت از حقوق بشر در آن کشور را منحل کرد


سازمان حامی حقوق بشر موسوم به مرکز ساخاروف در کنار سایر فعالیت‌ها، گرد‌همایی مخالفان جنگ روسیه در اوکراین را میزبانی می‌کرد

حکومت روسیه روز جمعه ۱۸ آگست (۲۷ اسد) مرکز ساخاروف، یک نهاد برجستهٔ حقوق بشر در آن کشور را مسدود کرد.

این اقدام سرکوبگرانه بخشی از عملکرد‌های کرملین در مقابل آنعده‌ از سازمان‌‌های لیبرال روایت های رسمی از جمله مداخله نظامی مسکو در اوکراین را به چالش می کشند.

محکمه شهر مسکو با نشر اعلامیه‌ای گفته است که تصمیم گرفت تا سازمان ساخاروف را که نزدیک به سه دهه قبل راه اندازی شده بود، منحل کند، زیرا این سازمان به صورت غیر قانونی کنفرانس‌ها و نمایشگاه را برگزار کرده است.

این سازمان که به اندری ساخاروف، فعال حقوق بشر و برنده جایزه نوبل اختصاص داده شده است، از زمان که در سال ۱۹۹۶ میلادی ایجاد شد،‌ صدها بحث، نمایشگاه و سایر رویدادها را میزبانی کرده است.

هزاران نفر در سال ۲۰۱۵ در این سازمان گرد‌هم جمع شدند تا برای آخرین بار به بوریس نمتسوف، سیاستمدار مخالف حکومت روسیه که در نزدیکی دیوارهای کرملین ترور شد، ادای احترام کنند.

بوريس نمتسوف، معاون پیشین صدراعظم روسیه و بنیانگذار جنبش روسیهٔ جوان که مخالف سرسخت ولاديمير پوتين، رییس جمهور روسیه بود،‌ به تاریخ ۲۷ فبروری ۲۰۱۵ هنگام عبور از روی پل مشرف بر کرملين، در اثر گلوله باری يک فرد ناشناس کشته شد.

پیش از این،‌ سازمان ساخاروف در ماه اپریل سال روان میلادی از محل تاریخی کار و فعالیت خود تخلیه شده بود.

منتقدان سیاسی کرملین می‌گویند که مقامات مسکو در حال گسترش سرکوب تاریخی مخالفان استند و اکثر چهره‌های مخالف یا درعقب سلول‌های زندان یا در تبعید به سر می‌برند و سازمان‌‌های حامی حقوق بشر یکی پی دیگر مسدود می‌شوند.

یک محکمه در ماه جنوری سال روان میلادی نیز دستور مسدود کردن یک سازمان حقوق بشر در روسیه را به نام گروه هلسینکی مسکو را صادر کرد.

گروه

XS
SM
MD
LG