لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: صدها موضع نظامی در اوکراین هدف قرار گرفت


روسیه روز دوشنبه ۱۸ اپریل (۲۹ حمل) گفت که نیروهای این کشور شب گذشته صدها موضع نظامی را در اوکراین هدف قرار دادند و مراکز سوق و ادارهٔ این کشور را با راکت‌هایی که از هوا پرتاب شد،‌ تخریب کردند.

وزارت دفاع روسیه گفته است که قوای هوایی روسیه یکشنبه شب بر ۱۰۸ محل تجمع‌نیروهای اوکراینی حمله کرده و نیز حملات توپخانه‌ای نظامی روسی ۳۱۵ هدف نظامی را در اوکراین آماج قرار داده است.

مقامات اوکراینی در شهر لفیف گفته اند که یک حملهٔ راکتی روسیه سبب مرگ هفت نفر شد. این شهر که شماری از سفارت‌خانه‌های خارجی به آن انتقال یافته، به گونهٔ گسترده از حملات هوایی روسیه در امان بوده است.

وزارت دفاع روسیه با نشر اعلامیه‌ای گفت که حد اقل ۱۶ مرکز نظامی اوکراین در شهرهای خارکیف و زاپوریژیا و مناطق دونتسک و دیناپروپیترویسک تخریب شده اند. در این اعلامیه همچنین آمده است که نظامیان روسی بر تهاجم در منطقۀ دونباس نیز تمرکز کرده اند.

این در حالی است که مسکو تلاش دارد تا کنترول کامل شهر ماریوپول را به دست بگیرد، شهری که از چندین هفته به این سو در محاصره قرار دارد. این شهر به دلیل این که قلمرو جدایی طلبان اوکراینی را با جزیرهٔ کریمیهٔ تحت کنترول روسیه یکجا می‌سازد، برای مسکو اهمیت استراتیژیک دارد.

مقامات اوکراینی تایید کرده اند که حملات روسیه تاسیسات نظامی را در شهر لفیف هدف قرار داده است.

اندری سادوفیا، شاروال لفیف، گفته است که در جریان این حملات هفت نفر کشته و ۱۱ نفر دیگر زخمی شده اند. او همچنین گفته است که این حملات شیشه‌های یک هوتلی را نیز شکستاند که بیجاشدگان داخلی در آن پناه برده اند.

این در حالی است که ولادمیر زیلینکسی، رییس جمهور اوکراین، روز گذشته از امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، خواست تا برای دیدن شواهد قساوت‌های روسیه، به اوکراین سفر کند.

با وجود آنکه امریکا و شماری از کشورهای غربی قساوت‌های روسیه در اوکراین را "نسل کشی" خوانده اند، رییس جمهور فرانسه از کار گرفتن این واژه خودداری کرده است.

روسیه هدف قرار دادن غیرنظامیان رد و ادعا کرده است که اوکراین تلفات غیرنظامیان را "صحنه‌سازی" کرده است تا مذاکرات صلح را ضعیف کند.

از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه در ۲۴ ماه فبروری تا اکنون، هزاران نفر، به شمول غیرنظامیان در اوکراین کشته و زخمی شده و میلیون‌ها نفر دیگر آواره یا مجبور به ترک کشورشان شده اند.

XS
SM
MD
LG