لینک های دسترسی

Breaking News

مخالفین روسیه: در انتخابات تقلب گسترده صورت گرفته است


پس از آنکه حزب روسیهٔ متحد برندهٔ اکثریت کرسی‌های پارلمان این کشور شد، مخالفین سیاسی ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، ادعا کرده اند که در جریان انتخابات سه روزه، تقلب گسترده صورت گرفته است.

روند رای دهی انتخابات پارلمانی سه روزهٔ روسیه دیروز ۱۹ سپتمبر (۲۸ سنبله) پایان یافت. این انتخابات به دنبال سرکوبگری بی پیشنهٔ مخالفین ولادمیر پوتین راه اندازی شد. بر اساس یک نظر پرسی، محبوبیت حزب روسیهٔ متحد در جریان این انتخابات در پایین سطح قرار داشت.

با آنهم، این حزب دو سوم اکثریت کرسی مجلس نمایندگان را برنده شد.

مقامات این حزب گفته اند که از مجموع ۴۵۰ کرسی در مجلس نمایندگان، بیش از ۳۰۰ کرسی را اکنون در اختیار دارند.

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه تا بعد از چاشت امروز ۲۰ سپتمبر (۲۹ سنبله) تقریباً همهٔ آرا را شمارش کرده که براساس آن حزب روسیهٔ متحد با ۴۹.۵ در صد از حزب کمونیست پیشی گرفته بود. حزب کمونیست برندهٔ ۱۸.۹ در صد آرا شناخته شده است.

ولادیمر پوتین، رییس جمهور روسیه گفته است که در این انتخابات، حزب حاکم بیشتر از گذشته آرای مردم را کسب کرده و شکایت‌های کمتری از تخطی‌های انتخاباتی در آن وجود داشته است.

او افزود که از مردم روسیه به خاطر اعتماد شان سپاس‌گذاری می‌کند.

اما متحدین الکسی نوالنی، مخالف سرسخت آقای پوتین، نتایج انتخابات را غیرقابل باور خوانده اند.

کیرا یارمیش، سخنگوی آقای نوالنی گفته است که انتخابات پارلمانی مانند سال ۲۰۱۱ به سرقت رفت.

واکنش امریکا

وزارت خارجهٔ ایالات متحده نیز در مورد شفافیت انتخابات روسیه اظهارا تردید کرده گفته که سرکوبی منتقدین سبب شد که شهروندان روسیه نتوانند حقوق مدنی شان به کار ببرند.

ند پیرایس، سخنگوی وزارت خارجهٔ ایالات متحده گفت که روسیه اجازه نداد که ادارات مستقل خارجی از انتخابات این کشور نظارت کنند.

او افزود که روسیه باید بر اساس مکلفیت‌های بین المللی‌اش به حقوق بشری و آزادی‌های بنیادی شهروندان‌اش احترام گذاشته و به کارزار فشار بر جامعهٔ مدنی، مخالفین سیاسی و رسانه‌های مستقل، پایان دهد.

ادعا‌های تقلب در سال ۲۰۱۱ سبب تظاهرات گسترده به رهبری الکسی نوالنی شد؛ فردی که در ماه جنوری سال گذشته به اتهام فساد زندانی شد.

اتحادیهٔ اروپا گفته است که انتخابات روسیه با ارعاب و عدم نظارت معتبر همراه بود.

در همین حال، آلمان نیز گفته است که ادعا‌های تقلب باید بررسی شود.

XS
SM
MD
LG