لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت مرز تاجیکستان-افغانستان؛ تمرینات نظامیان روسی


پس از آنکه روسیه به تاجیکستان اطمینان داد که در صورت ضرورت برای تامین امنیت مرز آن کشور با افغانستان کمک خواهد کرد، هیلیکوپتر ها و نظامیان روسی مستقر در تاجیکستان روز سه شنبه ششم جولای (۱۵ سرطان) تمرینات نظامی پرتاب راکت های هوا به زمین را انجام دادند.

یک روز پیش از این، امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان دستور داد که حدود ۲۰ هزار منسوب احتیاط نظامی در امتداد مرز آن کشور با افغانستان مستقر شوند؛اقدامی که در پی عقب نشینی بیش از ۱۰۰۰ منسوب امنیتی افغان به خاک تاجیکستان اتخاذ شد.

در پی تشدید حملات طالبان در ولایت‌های شمالی افغانستان و سقوط چندین ولسوالی به دست این گروه، گزارش شده است که بیش از ۱۰۰۰ منسوب امنیتی افغان به ویژه از ولسوالی‌های هم مرز به تاجیکستان عقب نشینی کرده اند.

رییس جمهور تاجیکستان که از وضعیت در شمال افغانستان ابراز نگرانی کرده است، در چند روز گذشته تماس‌هایی با رهبران کشورهای منطقه از جمله رییس جمهور افغانستان و رییس جمهور روسیه داشته است.

اندری رودنکو، معاون وزارت خارجۀ روسیه گفته است که با توجه به اینکه طالبان بر شمار زیاد ولسوالی‌های هم مرز افغانستان با تاجیکستان مسلط شده اند، مسکو آماده است تا دوشنبه را در تامین امنیت مرزی کمک کند.

روسیه مانند اکثر جمهوریت‌های اتحاد جماهیر شوروی پیشین، در تاجیکستان نیز پایگاه نظامی دارد و کم و بیش ۷۰۰۰ نظامی روسیه مجهز با تانک، توپ و طیاره در پایگاه نظامی این کشور در تاجیکستان مستقر اند.

XS
SM
MD
LG