لینک های دسترسی

Breaking News

محدودیت جدید واشنگتن؛ مسکو از حساباتش در امریکا پرداخت‌ کرده نمی‌تواند  


وزارت مالیهٔ ایالات متحده می‌گوید که امریکا سر از امروز پنجم اپریل (۱۶ حمل) اجازه نمی‌دهد که مسکو با استفاده از حسابات بانکی‌اش در امریکا پرداخت‌ وام کند.

احتمال دارد که این اقدام امریکا سبب شود که روسیه نتواند پرداخت‌های مالی‌اش را تادیه کند.

سخنگوی وزارت مالیهٔ امریکا به فرانس‌پرس گفته است که روسیه باید میان خشک شدن ذخیره دالر باقی مانده و واریز شدن عواید جدید، یکی را انتخاب کند.

با وجود آنکه امریکا واردات از روسیه را منع کرده است، به روسیه اجازه داده است که پول فروشات نفت و گاز این کشور به حسابات بانکی‌اش واریز شود که یک منبع کلیدی اسعار خارجی برای مسکو است.

اما قصر سفید روز گذشته هشدار داد که به دلیل قساوت‌های ادعا شده در ساحاتی که قبلاً توسط نیروهای روسی در اوکراین اشغال شده بود، تعزیرات جدید بر ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه وضع خواهد شد.

وزارت مالیه امریکا در بیانیه‌ای گفته است که اقدام تازهٔ امریکا "منابع پوتین را که از آن برای ادامهٔ جنگ‌اش علیه اوکراین استفاده می‌کند، خالی خواهد کرد و سبب بی‌سرنوشتی و چالش‌های بیشتر به سیستم مالی آنان خواهد شد."

این وزارت افزوده است که روسیه با رکود مالی، افزایش بیش از حد تروم و کمبود کالا‌ی ابتدایی مواجه است.

روسیه قرار بود روز گذشته از قرضه‌هایش ۸۴ میلیون دالر سود بپردازد و همچنان پول باقی‌ماندهٔ اوراق بها‌دار دو میلیارد دالری را نیز پرداخت کند. این کشور ۳۰ روز مهلت دارد تا این مقدار پول را پرداخت کند در غیر آن در رسیدگی به مکلفیت‌های مالی اش ناکام خواهد ماند.

این اقدام امریکا ذخیرهٔ ۳۰۰ میلیارد دالری اسعار خارجی حکومت روسیه را که در بانک‌های خارجی نگهداری می‌شد، راکد کرده است.

حکومت روسیه به ارزش ۴۰ میلیارد دالر و یورو قرضدار است که در مقایسه با اقتصاد و عواید نفت این کشور، یک رقم قسماً کوچک است.

تاسیساتی که کشورها را از رهگذر پرداخت وام درجه بندی می‌کنند، روسیه را از جایگاه‌ قبلی‌اش پایین آورده و گفته اند که خطر این که مسکو نتواند به مکلفیت‌های مالی‌اش رسیدگی کند، افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG