لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: سیستم‌های دافع هوای اوکراین را نابود کردیم


سیستم دافع هوای اس-۳۰۰ ساخت روسیه

روسیه ادعا کرده است که در چند روز گذشته سیستم‌های دافع هوای اوکراین را نابود کرده است، ادعایی که اگر واقعیت داشته باشد به قوای هوایی روسیه برتری بخشیده و تسلیحاتی را که کیف آن را حیاتی می‌خواند، از میان برداشته است.

مقام‌های روسی روز دوشنبه ۱۱ اپریل (۲۲ حمل) گفتند که چهار دستگاه دافع هوای اس-۳۰۰ که از سوی کشورهای اروپایی به اوکراین فراهم شده بود، توسط راکت‌های کروز نظامیان روسیه از بین رفته است. روسیه پیش از این نیز ادعا کرده بود که سیستم‌های مشابه دافع هوای اوکراین را نابود کرده است.

وزارت دفاع روسیه گفته است که راکت‌های کروز که از بحر برای هدف قرار دادن سیستم‌های دافع هوای اوکراین پرتاب شده بود، سیستم‌های اس-۳۰۰ نظامیان اوکراینی را که در یک انبار مهمات در شهر دنیپرو نگهداری می‌شد، از بین برده است. به ادعای مقام‌های روسی، در این حمله ۲۵ نظامی اوکراینی نیز کشته شده اند.

سلواکیا که عضو ناتو است، سیستم دافع هوای اس-۳۰۰ را به اوکراین داده است، اما این کشور ادعای روسیه مبنی بر تخریب این سیستم را رد کرده است. لوبیکا جانیکو، سخنگوی حکومت سلواکیا، گفت: "سیستم اس-۳۰۰ از بین نرفته است."

خبرگزاری رویترز گزارش داده است که مقام‌های نظامی اوکراین تا کنون در مورد ادعاهای روسیه به پرسش‌ها پاسخ ارایه نکرده اند.

پس از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، کیف به پیمانۀ زیاد متکی به کمک مالی و نظامی غرب بوده است و ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور آن کشور، نیز همواره خواستار کمک تسلیحاتی غرب برای دفاع از کشورش در برابر حملات روسیه شده است.

ایالات متحده به عنوان بزرگترین کشور کمک کننده به اوکراین، به تازگی از فراهم آوری تسلیحات ضد زره به ارزش ۱۰۰ میلیون دالر به اوکراین خبر داد.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده چند روز پیش گفت که با فراهم‌آوری کمک ۱۰۰ میلیون دالری، مجموعهٔ کمک‌های امریکا به اوکراین از آغاز تهاجم نظامی روسیه به آن کشور به بیش ۱.۷ میلیارد دالر می‌رسد.

آقای کربی اضافه کرد که از آغاز تصدی ریاست جمهوری جو بایدن، ایالات متحده در مجموع بیش از ۲.۴ میلیارد دالر برای اوکراین کمک فراهم کرده است.

XS
SM
MD
LG