لینک های دسترسی

Breaking News

جنرال مطلوب پوتین و فرمانده جدید روسیه برای جنگ اوکراین را بشناسید


جنرال دفورنیکوف (راست) و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه

عقب‌نشینی‌های اخیر نظامیان روسی در اوکراین، ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه را واداشته است تا فرمانده جدیدی را برای جنگ اوکراین بگمارد.

یک مقام امریکایی گفته است که الکساندر دفورنیکوف که کارکشته‌ترین و مجرب‌ترین افسر نظامی روسیه است، مسوول جنگ اوکراین گماشته شده است.

این مقام امریکایی که نخواست نامش گرفته شود، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که جنرال دفورنیکوف سابقۀ قساوت و ظلم علیه غیرنظامیان در جنگ سوریه و دیگر جنگ‌ها را در کارنامۀ خود دارد.

در همین حال، جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی قصر سفید گفته است که "گماشتن هر گونه جنرال این حقیقت را زدوده نمی‌تواند که روسیه با شکست استراتیژیک در اوکراین روبرو شده است."

آقای سولیوان گفت: "این جنرال فقط مولف جنایات و مظالم دیگر علیه غیرنظامیان اوکراین خواهد بود. آنگونه که در گذشته هم گفته ام، ایالات متحده مصمم است که هرآنچه را در توان دارد برای حمایت از اوکراینی‌ها انجام بدهد تا آنان در برابر او [جنرال تازه گماشته شدۀ روسی] و نیروهای زیر فرمان وی مقاومت کنند."

تصمیم کرملین برای گزینش جنرال دفورنیکوف به صفت فرمانده جنگ اوکراین در حالی اتخاذ می‌شود که روسیه پس از ناکام شدن تلاش‌هایش برای تصرف کیف، پایتخت اوکراین، اکنون برای انجام عملیات گسترده و متمرکز بر شرق و جنوب اوکراین، به شمول دونباس، آمادگی می‌گیرد.

جنرال دفورنیکوف در زمانی که گروهی از نظامیان روسی را در سوریه سوق و اداره می‌کرد، شهرت کسب کرد. نظامیان روسی از بشارالاسد، رییس جمهور سوریه حمایت می‌کردند.

دفورنیکوف در چهار دهۀ گذشته، از پایان‌ترین رتبه‌های نظامی در اردوی روسیه تا موقف کنونی ارتقا کرده است. او که در سال ۱۹۸۲ به صفت قوماندان دلگی وظیفۀ نظامی خود را آغاز کرده است، در جنگ چیچن نیز شرکت داشت و پیش از گرفتن فرماندهی نظامیان روسی مستقر در سوریه در سال ۲۰۱۵ در چندین سمت نظامی کار کرده بود.

زیر فرمان دفورنیکوف، نظامیان روسیه در سوریه به شدت به سرکوب بی رویۀ مخالفان رژیم اسد پرداختند و با بمباردمان شدید، شهرها را ویران و میلیون‌ها سوری را آواره کردند. بر اساس آمار سازمان ملل متحد در جنگ سوریه که بیش از یک دهه از آن می‌گذرد، افزون بر ۳۵۰ هزار نفر کشته شده اند.

رییس جمهور پوتین در سال ۲۰۱۶ مدال قهرمانی را که یکی از بزرگترین افتخارات نظامی روسیه است، به دفورنیکوف داد.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین روز شنبه در مصاحبه با اسوشیتدپرس تصدیق کرد که با وصف آرزومندی وی برای صلح، باید "واقع‌بین" باشد زیرا به گفتۀ وی تا کنون مذاکرات میان اوکراین و روسیه در سطح پایان بوده است.

آقای زیلینسکی خواستار تسلیحات بیشتر از غرب شد، پیش از آنکه به گفتۀ وی نبرد در شرق اوکراین شدت بگیرد. او گفت که تسلیحاتی را که ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی برای اوکراین فراهم کرده اند "البته که بسنده نیست."

XS
SM
MD
LG