لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: پنج روستا را در شمال شرق اوکراین تصرف کرده ایم


مردم از حملات نیروهای روسی در روستاهای مرزی اوکراین به طرف شهر خارکیف فرار می‌کنند.
مردم از حملات نیروهای روسی در روستاهای مرزی اوکراین به طرف شهر خارکیف فرار می‌کنند.

وزارت دفاع روسیه روز شنبه ۱۱ می (۲۲ ثور) ادعا کرد که نیروهای این کشور در ادامه حملات زمینی جدید خود در شمال شرق اوکراین، کنترول پنج روستا را در دست گرفته‌ اند.

مقامات اوکراینی هنوز به طور رسمی ادعای روسیه درباره تصرف این پنج روستا را که در منطقهٔ موردمناقشه در مرز منطقه خارکیف و روسیه قرار دارند، تایید نکرده‌ اند.

اما ولادمیر زیلینسکی، رییس‌جمهور اوکراین در بیانیه‌ای عصر شنبه گفت که درگیری‌ها در شهرک‌های استریلچا و پلیتنیوکا و همچنین کراسنی، موروخووتس، اولینیکوف، لوکیانتسی و هاتیشچی همچنان ادامه دارد.

زیلینسکی گفت: "نیروهای ما برای دومین روز در آنجا ضدحمله انجام می‌دهند و از خاک اوکراین محافظت می کنند."

حملات جدید روسیه در شمال شرق اوکراین موجب آواره‌ شدن بیش از ۱۷۰۰ غیرنظامی نیز شده است.

روسیه در ماه مارچ حملات بر زیرساخت‌های انرژی و مناطق مسکونی را شدت بخشید که تحلیلگران آن را نشانه‌ای از تلاش ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه برای زمینه‌سازی تهاجم زمینی جدید به این منطقه می‌دانند.

ناظران جنگ روسیه گفته‌ اند که دور جدید حملات، نشانگر تلاش روسیه برای ایجاد "منطقه حایل" مدنظر ولادیمیر پوتین برای جلوگیری از حملات متعدد اوکراین به شهر بلگراد و دیگر مناطق مرزی روسیه است.

نیروهای اوکراینی روز جمعه مناطقی از روسیه از جمله بلگراد و کورسک را هدف حملات طیاره‌های بدون سرنشین و میزایل قرار دادند که در نتیجه آن، دو شهروند روسیه کشته شدند.

اکنون بیم آن می‌رود که کمبود مهمات اوکراینی‌ها، نیروهای روسی را قادر به قطع مسیر انتقال تسلیحات به خارکیف و محاصره این شهر با جمعیت بیش از یک میلیون نفری بکند.

اما مقامات اوکراینی با کم اهمیت جلوه دادن اظهارات روس‌ها درباره مناطق اخیراً اشغال‌شده از سوی سربازان آن کشور به تداوم درگیری‌های سنگین در این منطقه و لزوم تحویل تسلیحات وعده داده شده از سوی کشورهای غربی به خط مقدم نبرد تاکید می‌کنند.

زیلینسکی با انتشار پستی در شبکه اجتماعی ایکس خواستار تحویل "به موقع" این تسلیحات به نیروهای این کشور شد.

اوکراین پیش از حمله جدید مسکو نسبت به افزایش حضور نیروهای نظامی روسیه در منطقه هشدار داده بود. با این حال مشخص نیست که این تجمع نیروها برای فریب مدافعان اوکراینی است‌ یا با هدف تهاجم نظامی صورت می‌گیرد. احتمال می‌رود گشایش جبهه جدید در خارکیف پیش‌زمینه حمله گسترده‌تر روسیه در این منطقه باشد.

قصر سفید نیز اعلام کرده است که نیروهای روسیه ممکن است پس از تهاجمات تدریجی به این منطقه و گشودن یک جبهه جنگی جدید در نزدیکی دومین شهر بزرگ اوکراین، در حال آماده شدن برای انجام یک ضد حمله گسترده علیه شهر خارکیف در شمال شرق اوکراین باشند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG