لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: واکسین کووید۱۹ ما ۹۲ درصد موثر است


مقامات روسیه گفته اند که واکسین کووید۱۹ ساخت این کشور (Sputnik V) ۹۲ در صد در برابر کروناویروس معافیت ایجاد می‌کند.

پیش از این، شرکت‌ فایزر امریکایی و بیو ان تک آلمانی خبر داده بودند که واکسین کووید۱۹ که به گونۀ مشترک توسط این دو شرکت انکشاف داده شده است، برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ و ایجاد معافیت در برابر کروناویروس بیش از ۹۰ درصد موثریت دارد.

کارشناسان از نتایج واکسین ساخت روسیه اظهار خوشی کرده اند، اما در عین حال هشدار داده اند که این نتایج فقط براساس آزمایش شمار معدود از داوطلبان می‌باشد و به گفتۀ آنان برای تایید قطعی نتایج، این واکسین باید بر شمار زیاد افراد تطبیق شده و نتایج آن بررسی شود.

وزارت صحت، مرکز دولتی تحقیقاتی گامالیه و صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه با نشر بیانیه‌ای گفته اند که نتایج بر اساس بررسی تاثیرات واکسین بر ۱۶ هزار نفر است که هر دو دوز واکسین را دریافت کرده اند.

بر اساس مقررات ادارۀ تنظیم مواد خوراکی و دوایی ایالات متحده، نتایج هر واکسین باید بالای کم از کم ۳۰ هزار داوطلب، به شمول سالمندان، کودکان، جوانان و افراد معروض به خطر، تدقیق و ارزیابی شود تا به آن اجازۀ مصرف همگانی داده شود.

شرکت فایزر که تا کنون واکسین آزمایشی خود را بر ۴۴ هزار داوطلب در ایالات متحده و پنج کشور دیگر جهان تطبیق کرده،گفته است که تا پایان ماه جاری همۀ اقدامات را که ادارۀ تنظیم مواد خوراکی و دوایی امریکا بر آن تاکید دارد، انجام خواهد داد.

تحلیل نتایج واکسین ساخت روسیه پس از آن انجام شد که ۲۰ نفر از شرکت‌کنندگان در جریان تحقیقات آزمایشی به کووید۱۹ مبتلا شدند که شماری از آنان واکسین و شماری هم دارونما را دریافت کرده بودند.

این میزان بسیار کمتر از ۹۴ مورد بیماری کووید۱۹ است که در جریان مرحلۀ نهایی آزمایشی واکسین تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و بیوان‌تک ثبت شده است. فایزر می‌گوید برای تایید میزان موثریت واکسین خود، آزمایش را تا زمانی ادامه می‌دهد که شمار واقعات کووید۱۹ میان افراد داوطلب به ۱۶۴ مورد برسد.

بودو پلچتر، معاون انستیتیوت ویروس شناسی پوهنتون ماینس گفت: "من تصور می‌كنم كه فشار سیاسی در قبال بیانیه مطبوعاتی اوایل هفته‌ جاری شرکت‌های فایزر و بیونتک وجود داشته است… آنچه در حال حاضر واضح نیست، تجزیه و تحلیل اهمیت آماری است."

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه که انکشاف واکسین سپوتنیک را حمایت می‌کند گفته است که آزمایشات آنان برای شش ماه ادامه خواهد داشت.

کیریل دیمتریوف، رییس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه گفت: "ما براساس آمار نشان می‌دهیم که یک واکسین بسیار موثر داریم."

با این حال، کارشناسان گفتند اند که درک طراحی آزمایش واکسین روسی مشکل بوده و از اینرو تفسیر آمار داده شده نیز دشوار می‌باشد.

دانشمندان همواره از سرعت انکشاف واکسین ساخت روسیه و واکسیناسون های گسترده آن قبل از انجام آزمایشات کامل در مورد موثر و مصوون بودن این واکسین ابراز نگرانی کرده اند.

به باور شماری از کشورها و متخصصان در انکشاف واکسین ساخت روسیه احتیاط کافی به کار گرفته نشده و احتمال دارد که برخی مراحل ضروری در آزمایش این واکسین نادیده گرفته شده باشد.

ایلینور ریلی، استاد معافیت و امراض انتانی پوهنتون ایدنبرگ می‌گوید: "این یک رقابت نیست. ما نیاز داریم که همه آزمایشات با بالاترین معیارات ممکن انجام شود و استفاده از معیارات از پیش تعیین شده برای ارزیابی دقیق اطلاعات از اهمیت ویژه ای برخوردار است. "

او افزود: "هر چیزی کمتر از این باعث از بین رفتن اعتماد مردم به همه واکسین ها می‌شود که یک فاجعه خواهد بود."

آزمایش مرحله سوم واکسین کووید۱۹ ساخت روسیه در ۲۹ کلینیک در سراسر مسکو بالای ۴۰ هزار داوطلب انجام می‌شود که یک چهارم آنها دارونما دریافت می‌کنند.

کارشناسان گفته اند که همانند نتایج فایزر، هنوز مشخص نیست که معافیت پس از تطبیق واکسین روسی چه مدت دوام می‌کند و همچنین برای گروه های سنی مختلف چقدر موثراست.

باوجودیکه نرخ اسهام در اروپا و امریکا پس از اعلان نتایج واکسین در روسیه بلند رفت اما به اندازه اعلام نتایج واکسین شرکت فایزر پرسروصدا نبود.

واکسین‌های موفق برای برگرداندن زندگی به روال عادی آن در حالیکه همه‌گیری کروناویروس بیش از ۱.۲۶ میلیون نفر را در جهان از بین برده و تشبثات و مشاغل را سخت متضرر ساخته است، بسیار مهم تلقی می‌شود.

XS
SM
MD
LG