لینک های دسترسی

Breaking News

فایزر از موثریت ۹۰ درصدی واکسین کووید۱۹ خبر داد


شرکت دواسازی فایزر گفته است که اطلاعات به دست آمده از آزمایشات واکسین کووید۱۹ آن شرکت نشان می‌دهد که این واکسین برای جلوگیری از ابتلا به کووید۱۹ ممکن ۹۰ درصد موثریت داشته باشد.

فایزر روز دوشنبه نهم نومبر (۱۹ عقرب) گفته است که معافیت در برابر کروناویروس یک هفته پس از زرق دومین دوز و ۲۸ روز پس از دریافت دوز نخست این واکسین در نزد ۹۰ درصد داوطلبان ایجاد شده است.

بل گروبر، معاون شرکت فایزر گفت که واکسین این شرکت امیدوار کننده بوده و به گفتۀ وی هیچ یک از داوطلبان عارضۀ جانبی جدی را نشان نداده اند.

جیسی گودمن، استاد در پوهنتون جورج تاون می‌گوید که نتایج این واکسین هرچند بسیار امیدوارکننده است، پرسش‌های زیادی بی پاسخ مانده است، مثلاً تاثیر واکسین چقدر دوام می‌کند و آیا برای جوانان و سالمندان یک سان معافیت ایجاد می‌کند.

با اینحال، مقام‌ها گفته اند که به نظر نمی‌رسد که این واکسین تا پایان سال در دسترس همگان قرار گیرد.

بر اساس مقررات ادارۀ تنظیم مواد خوراکی و دوایی ایالات متحده، نتایج هر واکسین باید بالای کم از کم ۳۰ هزار داوطلب، به شمول سالمندان، کودکان، جوانان و افراد معروض به خطر، تدقیق و ارزیابی شود تا به آن اجازۀ مصرف همگانی داده شود.

شرکت فایزر که تا کنون واکسین آزمایشی خود را بر ۴۴ هزار داوطلب در ایالات متحده و پنج کشور دیگر جهان تطبیق کرده،گفته است که تا پایان ماه جاری همۀ اقدامات را که ادارۀ تنظیم مواد خوراکی و دوایی امریکا بر آن تاکید دارد، انجام خواهد داد.

واکسین شرکت فایزر که در مشارکت با شرکت بیو ان تک آلمان ساخته شده است، شامل ده واکسین کووید۱۹ است که در آخرین مرحلۀ آزمایشی قرار گرفته است.

شرکت‌هایی که واکسین‌های آنان در مرحلۀ نهایی آزمایشی قرار گرفته است، از حکومت‌ها می‌خواهند تا اجازۀ تطبیق اضطراری این واکسین‌ها را بدهند، اما ادارۀ مواد خوراکی و دوایی ایالات متحده ماه گذشته با تطبیق اضطراری این واکسین مخالفت نشان داده گفت که باید تحقیقات گسترده صورت بگیرد و نخست موثریت واکسین به گونۀ قطعی تثبیت شود و سپس واکسین در دسترس همگان قرار گیرد.

XS
SM
MD
LG