لینک های دسترسی

Breaking News

دپلوماسی غرب برای حل بحران اوکراین؛ روسیه تمرینات نظامی را در بلاروس آغاز کرد


در حالیکه تلاش‌های جدید دپلوماتیک برای حل بحران اوکراین سرعت گرفته است، روسیه تمرینات نظامی خود را روز پنجشنبه دهم فبروری (۲۱ دلو) در بلاروس آغاز کرد.

کشورهای غربی هشدار داده اند که پیامد حملۀ احتمالی روسیه بر اوکراین، برای این دو کشور همسایه و در کل برای اروپا فاجعه بار خواهد بود.

مقامات ایالات متحده هشدار داده اند که روسیه پس از استقرار گستردۀ نظامیان خود در مرز اوکراین، ممکن بر آن کشور حمله کند. آنان مسکور را به متهم می‌کنند که با انجام تمرینات مشترک نظامی در بلاروس، با عث افزایش تنش‌ها در منطقه می‌شود. ناتو گفته است که پس از جنگ سرد، این نخستین بار است که روسیه اقدام به چنین اعزام گستردۀ نیرو کرده است.

با اینحال، روسیه طرح هرنوع حمله بر اوکراین را رد کرده و مقام‌های روس همواره گفته اند که اقدامات نظامی اخیر آن کشور برای اهداف دفاعی است.

ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو) هفتۀ گذشته گفت که انتظار آن می‎رفت که روسیه ۳۰ هزار نظامی به شمول نیروهای ویژۀ عملیاتی و جت‌های جنگی سو-۳۵، سیستم دافع هوای اس-۴۰۰ و میزایل‌های اسکندر قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای را در بلاروس مستقر کند.

همزمان با تمرینات نظامی روسیه در بلاروس، نیروهای اوکراینی تمرینات نظامی خود را روز پنجشنبه دهم فبروری آغاز کردند که قرار است تا ۲۰ فبروری ادامه یابد.

نیروهای اوکراینی که تا هنوز تعداد آنان افشا نشده است، در این تمرینات از طیاره‌های بی‌سرنشین و راکت‌های ضد تانک که از سوی متحدان برای شان فراهم شده است، کار خواهند گرفت. قرار بود امروز پنجشنبه کیف یک محموله دیگر از کمک های نظامی امریکا را دریافت کند.

به سلسلۀ تلاش‌های دپلوماتیک، لیز تراس ، وزیر خارجه بریتانیا در صحبت با سرگی لاوروف ، همتای روسی اش در مسکو از پیامدهای حملۀ روسیه بر اوکراین هشدار داد. او گفت: "اساساً یک جنگ در اوکراین برای مردم روسیه و اوکراین و برای امنیت اروپا فاجعه بار خواهد بود و ناتو به صراحت اعلام نموده است که هرنوع حمله بر اوکراین عواقب جدی و هزینه سنگینی را در پی خواهد داشت."

در ضمن سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو خواهان بهبود بخشیدن روابط با بریتانیا است. او گفت: "البته که تنها می‌توانیم روابط را از طریق گفتگوهای دوجانبۀ محترمانه عاری سازیم...رویکردهای ایدیولوژیک، هشدارگونه، تهدیدات و لکچرهای اخلاقی ره به جایی نمی‌کشد."

قرار است بوریس جانسن، صدر اعظم بریتانیا در دیدار از مقر ناتو در بروکسل، بر همبستگی اروپا تاکید کند. آقای جانسن گفته است: "به صفت یک متحد ما باید خطوط را ترسیم کنیم و واضح سازیم که اصولی وجود دارد که روی آن سازش نخواهیم کرد...اصولی که امنیت هر متحد ناتو و حق هر دموکراسی اروپایی برای داشتن آرزوی عضویت ناتو را احتوا می‌کند".

روسیه خواسته است تا حضور نظامی ناتو در شرق اروپا گسترش نیابد و نیز اوکراین به صفت عضو جدید این پیمان پذیرفته نشود، خواستی که از سوی ناتو و کشورهای غربی رد شده است.

XS
SM
MD
LG