لینک های دسترسی

Breaking News

بریتانیا ۱۰۰۰ سرباز را برای 'حمایت بشردوستانه' به اوکراین آماده می کند


شماری از سربازان بریتانیا در استونیا

بریتانیا روز چهارشنبه نهم فبروری (۲۰ دلو) دستور آماده باش اعزام ۱۰۰۰ سرباز را به اوکراین داد تا در صورت هرگونه اقدام تهاجمی روسیه به اوکراین به بحران بشری آن کشور کمک فراهم کند.

دستور آماده باش اعزام قوا در حالی صادر شده است که قرار است بوریس جانسن، صدراعظم بریتانیا، روز پنجشنبه ۱۰ فبروری (۲۱ دلو) با رهبران ناتو و پولند دیدار کند.

آقای جانسن به بروکسل، پایتخت بلجیم، و وارسا، پایتخت پولند سفر خواهد کرد تا در مورد نیاز پابندی به اصول ناتو صحبت کند. صدراعظم بریتانیا همچنین با رهبران ناتو در مورد چگونگی حمایت نظامی کشورش به اوکراین صحبت خواهد کرد.

سفر آقای جانسن به بروکسل و وارسا در حالی صورت می گیرد که روسیه بیش از ۱۰۰ هزار نیروی خود را به مرز اوکراین اعزام کرده است، اقدامی که نه تنها موجب نگرانی غرب شده، بلکه مقام‌های امریکا گفته اند که روسیه هر لحظه امکان دارد بر اوکراین حمله کند، اتهامی که از سوی مقام‌ها در روسیه بار‌ها رد شده است.

سفر صدراعظم بریتانیا به دو کشور اروپایی بخشی از دپلوماسی بین المللی برای کاهش تنش میان روسیه و اوکراین است. امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه، در روز‌های دوشنبه و سه شنبه، به ترتیب با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، و سپس با ولادیمیر زیلنسکی، رییس جمهور اوکراین، ملاقات کرد.

کاملا هریس، معاون رییس جمهور امریکا، نیز قرار است هفتهٔ آیند شخصا با متحدین و شرکای ایالات متحده در کنفرانس امنیتی مونیخ آلمان ملاقات کند.

قرار است وزیر خارجه و دفاع بریتانیا نیز در هفتهٔ جاری با همتایان روسی خود در مسکو، پایتخت روسیه، ملاقات کنند.

آقای جانسن با نشر اعلامیه‌ای گفته است که بریتانیا تعهد تزلزل ناپذیر برای امنیت اروپا دارد و تاکید کرده است که منحیث یک متحد غرب دارای اصولی است که بر اساس آن نمی تواند سازش کند.

دفتر صدراعظم بریتانیا همچنین روز چهار شنبه گفت که هرگونه تهاجم بیشتر روسیه بر اوکراین، ممکن موجب بیجا شدن اجباری مردم اوکراین به مرز‌های کشور‌های اروپایی شود و کشور‌های مانند پولند و لیتوانیا را متاثر خواهد ساخت.

روسیه قبل بر این در سال ۲۰۱۴ میلادی شبه جزیرهٔ کریمیه را ضمیمهٔ قلمرو خود کرد، اقدامی که با انتقاد‌های شدید بین المللی به خصوص غرب مواجه شد.

دفتر صدراعظم جانسن گفته است که صدراعظم بریتانیا قرار است با ینس استولتنبرگ، منشی عمومی ناتو ملاقات کند و در جریان این ملاقات، کمک‌های نظامی بریتانیا را برای شرکای ناتو پیشنهاد خواهد کرد. این کمک ها،‌ شامل دو برابر ساختن قوای بریتانیا در استونیا، اعزام بیشتر جت‌های جنگی به جنوب اروپا و کشتی‌های جنگی به شرق بحیرهٔ مدیترانه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG