لینک های دسترسی

Breaking News

دیدار وزیران خارجۀ روسیه و اوکراین در ترکیه 'بی‌نتیجه' پایان یافت


با گذشت پانزده روز از تهاجم روسیه به اوکراین، روز پنجشنبه ۱۰ مارچ (۱۹ حوت) سرگی لاوروف و دیمتری کولیبا، وزیران امور خارجه روسیه و اوکراین، با میانجیگری ترکیه در شهر تفریحی انتالیای ترکیه دیدار کردند اما این دیدار نتیجۀ خاصی در پی نداشت.

آقای کولیبا گفت که "هیچ پیشرفتی" حتا در مورد آتش بس ۲۴ ساعته حاصل نشده است و از اینکه "به نظر می‌رسد تصمیم گیرندگان دیگری برای این موضوع در روسیه وجود دارند" ابراز ناامیدی کرد.

وزیر خارجه اوکراین گفت: "می‌خواهم تکرار کنم که اوکراین تسلیم نشده است، تسلیم نمی‌شود و تسلیم نخواهد شد."

او این دیدار را "دشوار" توصیف کرد و همتای روس خود را متهم کرد که "روایت‌های سنتی" درباره اوکراین را به میز مذاکره کشانده بود. او گفت که در صورت وجود چشم اندازها یا گفتگوی اساسی و جستجوی راه حل، آماده دیدار مجدد با سرگی لاوروف می‌باشد.

نتایج گفتگوهای پیشین میان هیات‌های کیف و مسکو در بلاروس منجر به چندین آتش‌بس موقت و ایجاد گذرگاه‌های بشردوستانه برای تخلیه غیرنظامیان شد، اما روسیه هر بار به نقض این توافق‌ها متهم شده است.

به نظر می‌رسد آقای لاوروف تاکید بیشتری بر مذاکرات بلاروس داشته باشد. او گفت: "نشست امروز تایید کرد که گفتگوهای روسیه و اوکراین در بلاروس هیچ جایگزینی ندارد."

وزیر خارجهٔ روسیه گفت: "ما طرفدار هرگونه تماس برای حل بحران اوکراین هستیم... اما آنچه می‌دانیم این است که این [مذاکرات] باید پیام اصلی در بلاروس را تقویت کند و نباید مسیر اصلی آن را تضعیف کند."

لاوروف پس از این دیدار در یک کنفرانس خبری گفت که مسایل بشردوستانه، عملکرد سربازان روس در اوکراین و ایجاد گذرگاه‌های بشردوستانه برای تخلیه امن غیرنظامیان در شهرهای تحت محاصره را با همتای اوکراینی خود به بحث گرفته است.

دیمیترو کولیبا پیش از این دیدار با نشر پیامی گفته بود: "امید زیادی به این ملاقات ندارم، اما تلاش خواهیم کرد تا از [مذاکرات] حداکثر بهره را ببریم."

XS
SM
MD
LG