لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه توانمندی‌ جنگی پایگاه خود را در تاجیکستان تقویت می‌بخشد


وزارت دفاع روسیه گفته است که توانمندی‌های جنگی پایگاه خود را در تاجیکستان تقویت و نیز آموزش‌های نظامی به سربازان تاجیکستانی را افزایش می‌بخشد.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه که برای شرکت در نشست کشورهای عضو سازمان همکاری‌ شانگهای به شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان سفر کرده است، روز چهارشنبه ۲۸ جولای (ششم اسد) با اشاره به خروج قوای امریکایی و ناتو از افغانستان گفت که وضعیت در افغانستان به سرعت رو به وخامت گذاشته است.

مسکو نگران است که با خروج قوای خارجی از افغانستان، این کشور به سکویی برای گروه‌های دهشت افگن مبدل شود. به گونۀ ویژه، روسیه از آنچه "نیرومندی روز افزون" گروه داعش در افغانستان خوانده، ابراز نگرانی کرده است.

آقای شویگو گفت که شماری از جنگجویان گروه دولت اسلامی از سوریه، لیبیا و چند کشور دیگر به افغانستان آمده اند. خبرگزاری دولتی روسیه از قول آقای شویگو گزارش داد: "آنچه بیشتر نگران کننده است، در برخی قسمت‌ها، می‌توان دید که این تحرکات [جنگجویان داعش] به گونۀ جدی سازمان یافته است."

وزیر دفاع روسیه خروج نظامیان امریکا را از افغانستان "شتابزده" توصیف کرد و گفت که روسیه، منسوبان نظامی تاجیکستان را در مراکز و تاسیسات نظامی روسیه مستقر در تاجیکستان، آموزش می‌دهد.

در همین حال، قوماندانی مرکزی قوای امریکایی گفته است که خروج نظامیان امریکایی از افغانستان ۹۵ درصد عملی شده است و قرار است این روند تا پایان ماه اگست تکمیل شود.

آقای شویگو گفت: "هرآنچه را برای آموزش نظامی ضرورت باشد، فراهم می‌کنیم. توجه فزاینده را به تقویت قابلیت‌های محاربوی پایگاه ما [در تاجیکستان] مبذول داشته و طرح‌های دفع نفوذ احتمالی شورش [از افغانستان به تاجیکستان] را بهبود می‌بخشیم."

قرار است مشق و تمرین مشترک نظامیان تاجیکستانی و روسی از تاریخ پنجم تا دهم اگست در نزدیکی مرز افغانستان-تاجیکستان راه اندازی شود. گفته شده است که در این مشق و تمرین افزون بر ۱۰۰۰ نظامی روس و هزاران سرباز تاجیکستان، نیروهای اوزبیکستانی نیز شرکت خواهند داشت.

پس از آنکه طالبان چندین ولسوالی شمال افغانستان را که با تاجیکستان مرز مشترک دارد، تصرف کردند، وزارت دفاع تاجیکستان حدود ۲۰ هزار نیروی احتیاط را برای تامین امنیت در مرز آن کشور با افغانستان مستقر کرد.

هرچند، یک هیات طالبان در اوایل ماه جولای به روسیه سفر کرده و اطمینان دادند که پیشروی آن گروه در افغانستان، روسیه یا متحدان آن در آسیای مرکزی را با تهدیدی معروض نمی‌کند.

XS
SM
MD
LG