لینک های دسترسی

Breaking News

مقامات روسیه و هند در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کردند


سفارت روسیه در دهلی جدید گفته است که ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه رییس جمهور روسیه برای افغانستان و جی پی سینگ، نمایندۀ وزارت خارجۀ هند در امور افغانستان، ایران و پاکستان دیدار و گفتگو کرده اند.

این سفارت با نشر پیامی در شبکۀ اجتماعی ایکس گفته است که بررسی وضعیت افغانستان نیز در آجندای گفتگوی دو جانب قرار داشته است.

در همین حال، رسانه‌های هندی نیز به نقل از سخنگوی وزارت خارجۀ هند گزارش داده اند که نمایندگان ویژۀ هند و روسیه بر ضرورت ارایه کمک‌های انکشافی برای رفاه مردم افغانستان تاکید کردند.

این گفتگوها در حالی صورت می‌گیرد که هردو مقام هندی و روسی پیش از این با مقامات طالبان در کابل دیدار کرده اند.

ضمیر کابلوف در اواخر ماه اپریل در سفری به کابل با امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان در مورد سومین نشست ملل متحد دربارۀ افغانستان در دوحه گفتگو کرد.

کابلوف در آن زمان گفت که در هرگونه نشستی در مورد افغانستان، باید توافق حکومت طالبان حاصل شود.

کابلوف گفته است: "در نشست آیندهٔ دوحه نیز مهم است تا ملل متحد توافق افغانستان [حکومت طالبان] را داشته باشد و...این سلسله بدون توافق حکومت افغانستان [حکومت طالبان] هیچ نتیجه‌ای نمی‌تواند داشته باشد."

همچنان کابلوف تاکید کرد که کشورها در عوض "میکانیزم‌های چندجانبه تماس" با پیش‌گرفتن "میکانیزم‌های دوجانبه" روابط خود را با حکومت طالبان حفظ کنند.

پیشتر از آن، جی پی سینگ نیز با مقامات طالبان در کابل دیدار کرده بود. وزارت خارجۀ طالبان به نقل از نماینده هند در امور افغانستان گزارش داد که آن کشور علاقه دارد تا روابط را در بخش‌های سیاسی و اقتصادی با افغانستان گسترش و تجارت را از راه بندر چابهار رشد دهد.

پس از اگست ۲۰۲۱ که طالبان در افغانستان بار دیگر حاکم شدند، هند نیز همانند سایر کشورها سفارت خود را در کابل بست، اما در اواخر ۲۰۲۲ فعالیت این سفارت تا حدودی برای پیشبرد امور بشری از سر گرفته شد، اما تا اکنون صدور ویزه را به شهروندان افغان آغاز نکرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG