لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ روسیه بر یک مرکز خریداری در اوکراین ۱۶ کشته و ۵۹ زخمی برجا گذاشت


مرکز خریداری در شهر کرمنچوک اوکراین که در اثر حملهٔ میزایلی روسیه آتش گرفت
مرکز خریداری در شهر کرمنچوک اوکراین که در اثر حملهٔ میزایلی روسیه آتش گرفت

روسیه روز دوشنبه ۲۷ جون (ششم سرطان) بر یک مرکز خریداری مزدحم در یکی از شهرهای مرکزی اوکراین حملهٔ میزایلی انجام داد که در اثر آن دست کم ۱۶ نفر کشته و ۵۹ نفر دیگر زخمی شدند.

ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، در جریان سخنرانی تلویزیونی اش گفت که این حمله "تصادفی؛ نبوده و روسیه را به حملهٔ‌ ''حساب شده'' علیه غیرنظامیان کشورش متهم کرد و افزود که این حمله "یکی از جسورانه‌ترین حملات تروریستی در تاریخ اروپا است."

زیلینسکی افزود که در هنگام این حملهٔ‌ بیش از ۱۰۰۰ غیر نظامی در مرکز خریداری واقع در شهر کرمنچوک حضور داشتند. شهر کرمنچوک در ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرق کیف، پایتخت اوکراین، موقعیت دارد.

رییس جمهور زیلینسکی گفته است که این شهر نه خطری را متوجه نظامیان روسیه می‌کرد و نه هم برای قوای روسی ارزش استراتیژیک داشت.

تیم‌های نجات شب هنگام نیز در جستجو و تلاش بیرون کشیدن بازماندگان این حملهٔ مرگبار از زیر آوار ساختمان های ویران شده بودند.

اما مقام های روسیه تا حال در مورد این حملهٔ مرگبار که از غیرنظامیان قربانی گرفته است،‌ تبصره نکرده است.

تیم های نجات شب هنگام نیز تلاش کردند تا بازماندگان حملهٔ میزایلی بر مرکز خریداری را از زیر آوار بیرون کنند
تیم های نجات شب هنگام نیز تلاش کردند تا بازماندگان حملهٔ میزایلی بر مرکز خریداری را از زیر آوار بیرون کنند

واکنش های بین المللی

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، در تویتی گفته است که "جهان از حملهٔ میزایلی روسیه که یک مرکز مزدحم خریداری اوکراین را هدف گرفت، به وحشت افتاده است."

بلینکن در ادامهٔ این تویت نوشته است که حملهٔ میزایلی روسیه بر غیرنظامیان اوکراینی، "آخرین مورد از یک رشته جنایات وحشتناک است. ما به حمایت از شرکای اوکراینی خود ادامه خواهیم داد و روسیه، به شمول عاملان این قساوت‌ها را، حسابده قرار خواهیم داد."

استیفن دوجاریک، سخنگوی ملل متحد،‌ حملهٔ میزایلی روسیه را "تاسف بار" خواند و گفت که پس از این حمله، شورای امنیت این سازمان به درخواست اوکراین نشستی را روز سه شنبه ۲۸ جون در این مورد برگزار خواهد کرد.

این حملهٔ روسیه در حالی صورت گرفت که رهبران گروه جی۷ یا هفت اقتصاد بزرگ جهان در آلمان ملاقات می کنند و سران این کشور ها به ادامهٔ حمایت شان از اوکراین تعهد کردند.

رهبران جی۷ این حمله‌ میزایلی قوای روسی "نفرت انگیز" خواندند و با نشر اعلامیه‌ای مشترک گفتند که "ما در سوگ قربانیان بی‌گناه این حمله وحشیانه در کنار اوکراین ایستاده ایم."

در همین حال، ایالات متحده و سایر اعضای جی۷ در جریان نشست سالانهٔ‌شان در آلمان تعزیرات جدید بر روسیه وضع کردند،‌ کشوریکه چهار ماه قبل تهاجم نظامی‌اش را بر اوکراین آغاز کرد.

تعزیرات جدید غرب دسترسی سکتور صنعتی و تکنالوژی روسیه را به کالا‌ها و خدماتی قطع کرد که به آن ضرورت دارد.

قصر سفید گفته است که ایالات متحده ۷.۵ میلیارد دالر برای اوکراین تعهد خواهد کرد و این کمک، بخشی از تلاش‌های جی۷ برای رسیدگی به کمبود بودجهٔ اوکراین است.

قصر سفید همچنین گفته است که حکومت‌های هفت اقتصاد بزرگ جهان تا زمانیکه نیاز باشد "تعهد امنیتی بی‌سابقه و بلندمدت را برای ارایه حمایت مالی، بشردوستانه، نظامی و دپلماتیک به اوکراین ارایه خواهد کرد."

در اعلامیهٔ مشترک رهبران جی۷ آمده است که "ما از جنگ وحشیانه، غیرقابل توجی و تهاجم غیرقانونی [روسیه] علیه اوکراین، وحشت زده استیم و به محکوم کردن آن ادامه می دهیم. ما تلاش‌های مستمر روسیه را که می خواهد مرز ها را به زور دوباره ترسیم کند،‌ محکوم می کنیم و آن را به رسمیت نخواهیم شناخت."

علاوه بر تلفات غیر نظامیان اوکراینی، از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، بیش از شش میلیون جمعیت آن کشور مجبور به ترک کشور‌شان شده اند و کم و بیش هشت میلیون اوکراینی در داخل آن کشور از خانه‌های‌شان بیجا شده اند و بسیاری از شهرهای آن کشور به خصوص در شرق اوکراین، قسماََ و یا کاملاََ‌ ویران شده اند.

XS
SM
MD
LG