لینک های دسترسی

Breaking News

تانک‌های روسیه در نزدیکی مرز تاجیکستان-افغانستان مستقر شدند


در آستانۀ مشق و تمرین نظامی که قرار است ماه آینده در تاجیکستان راه اندازی شود، تانک‌های روسیه در نزدیکی مرز تاجیکستان- افغانستان مستقر شدند.

افزایش حملات و پیشروی طالبان در برخی ولایت‌های افغانستان به ویژه ولایت‌های شمالی آن کشور که با آسیای مرکزی هم‌مرز است، مایۀ نگرانی همسایگان شمالی افغانستان و روسیه شده است.

خبرگزاری تاس روسیه به نقل از مقام‌های وزارت دفاع آن کشور گزارش داده است که تانک‌های روسی از پایگاه نظامیان روسیه در تاجیکستان روز سه شنبه ۲۰ جولای (۲۹ سرطان) بیرون و پس از طی مسافت ۲۰۰ کیلومتر در مرز تاجیکستان-افغانستان مستقر شده است.

پایگاه نظامی روسیه در تاجیکستان، بزرگترین پایگاه نظامیان روس در یک کشور خارجی است که گفته می‌شود کم و بیش ۷۰۰۰ نظامی مجهز با تانک، توپ و طیاره در این پایگاه مستقر است.

خبرگزاری تاس گزارش داده است که در جریان اعزام نیز نظامیان روسی با تانک‌های تی-۷۲، مشق و تمرین حفاظت از کاروان‌ها و آتش‌باری متقابل بر مواضع دشمن را انجام دادند.

وزارت دفاع روسیه روز دوشنبه گفت که در این مشق و تمرین که قرار است به تاریخ پنجم تا دهم اگست در ۲۰ کیلومتری مرز تاجیکستان با افغانستان راه اندازی شود، نظامیان روسیه، تاجیکستان و اوزبیکستان شرکت خواهند داشت.

مقام‌های روسیه همچنین گفته اند که از تاریخ ۳۰ جولای تا دهم اگست، تمرینات مشترک نظامی نیروهای روسی با قوای اوزبیکستانی در نزدیکی مرز اوزبیکستان با افغانستان نیز انجام خواهد شد.

وزارت دفاع روسیه گفته است که در تمرینات نظامی مشترک روسیه و اوزبیکستان حدود ۱۲۰۰ نظامی و ۲۰۰ واسطه و جنگ افزار به شمول تانک و طیاره شرکت خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG