لینک های دسترسی

Breaking News

صالح: طالبان گروه بی‌سوادی است که توانایی ادارۀ افغانستان را ندارد


امر الله صالح، رییس پیشین امنیت ملی و معاون اول محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۸ در مصاحبه تازه با صدای امریکا گفت که در میان طالبان هیچ فرد "تعلیم یافته" وجود ندارد که فراتر از جنگ صحبت کرده بتواند.

آقای صالح گفت: "در بین طالبان چنین کسی وجود ندارد که فراتر از جنگ، کار توسعه‌ای را انجام دهد، سخنرانی کند، لکچر دهد، یا مقالۀ نوشته کند. این‌ها مانند جن استند، می‌ایند در مذاکرات یک دو چیزی می‌گویند و می‌روند. مردم علاقه دارند ببینند که آیا به راستی در میان طالبان مغزی وجود دارد یا نه؟ اگر هست چرا خاموش است."

او افزود که هیچ یک از اعضای شورای کویته "تعلیم یافته" نیستند:"یک گروه بی سواد چگونه می‌تواند یک مملکت پیچیده را اداره کند. طالبان باید این را بپذیرند و بیاند با افغان‌های خود بنشینند."

به گفتۀ آقای صالح، گروه طالبان حتا توانایی نوشتن قانون را نداشته اند. او گفت: "تمامی مواد طرزالعمل [قانون طالبان] از زمان ظاهر شاهی، حزب دموکراتیک و از حکومت استاد ربانی گرفته شده است."

امرالله صالح همچنان در اشاره به تهدید اخیر طالبان به رسانه‌ها گفت که آنان منتقدین شان را به اختطاف و کشتن تهدید می‌کنند تا درون خالی شان را پنهان نگه‌دارند.

طالبان و پاکستان

رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، یکبار دیگر به گفته‌های قبلی خود تاکید کرد و گفت که طالبان نمی‌توانند بدون حمایت پاکستان حتا برای "سه ماه" به جنگ ادامه دهند.

او افزود:"امکان این نیست که طالبان این جنگ را ادامه دهند، زیرا پشتیبان ستراتیژیک آنان که پاکستان است، زیر فشار های اقتصادی قرار دارد."

او تعهدات اخیر پاکستان در قبال صلح افغانستان را مشکوک پنداشته افزود:" پاکستان با چند دروغ می‌خواهد از صندوق بین المللی پول قرضه یا از امریکا کمک دریافت کند."

آقای صالح گفت: "آنچه را پاکستان در گذشته برای مهاجرین افغان انجام داده و یا انجام می‌دهد، به خاطر منافع امنیتی شان است نه روی انسانیت. اگر پاکستان این قدر بشر دوست است چرا شهروندان خود را از بنگله دیش فرا نمی‌خواند که از زمان آزادی بنگله دیش تا اکنون در آن کشور به گونه بی سرنوشت زندگی می‌کنند."

او افزود که جنگ را طالب می‌کند، اما به گفتۀ وی مغز جنگ پاکستان است و بدون حمایت پاکستان طالبان حتی نمی‌توانند سه ماه وضعیت کنونی شان را حفظ کنند.

صلح با طالبان

امرالله صالح گفت که حکومت افغانستان آماده مذاکرات بدون قید و شرط با طالبان است اما صلح بدون قید و شرط قابل پذیرش نیست.

او افزود: "چنین معلوم می شود که طالبان نمی‌دانند که این برای آنان یک فرصت است. آنان فکر می کنند که این ضعف حکومت افغانستان یا امریکاییان را نشان می‌دهد. این ضعف نه بلکه یک فرصت، دینی، اخلاقی، سیاسی و انسانی است که حکومت می‌خواهد در اختیار آنان قرار دهد. بیایید به جای تفنگ از دهن خود کار بگیریم."

آقای صالح علاوه کرد که منافع افغان‌ها در این است که یک سیستم جمهوریت پایدار در افغانستان باقی بماند، انتخابات یگانه راه انتقال قدرت انتخابات باشد و "معنی صلح باید این نباشد یک گروه اسلحه به دست خواست هایش را بر دیگران تحمیل کند."

به باور این مقام پیشین امنیتی افغانستان غیر ممکن است که صد ها هزار جوانی که سالانه از موسسات تحصیلات عالی فارغ می شوند فکر طالبانی را بپذیرند.

کنفرانس پاکستان

آقای صالحبر اشتراک کنندگان کنفرانس پاکستان انتقاد کرده گفت که آنان فراتر از صلاحیت شان صحبت کردند.

او گفت: "یکی از آنان گفته بودند که بیایید از طریق همه پرسی مسله دیورند را حل کنیم. این در صلاحیت یک شخص نیست، افغانستان هیچ زمانی قباله دیورند را به پاکستان نداده است. این یک واقعیت تلخ است که خاک ]ما[در دست پاکستان است، اما مشروعیت دادن قباله آن به دست ما است."

امرالله صالح علاوه کرد که خواست برخی دیگری مبنی این که نخست باید سیاستمداران افغان با طالبان توافق کنند و مرحله اخیر آن شامل شدن حکومت باشد، از بنیاد یک حرف غلط است.او گفت: "در تاریخ چنین نشده که یک نیروی یا حلقه غیر دولتی با دشمن تفاهم یا سازش کند".

آقای صالح اضافه کرد که حکومت افغانستان، پاکستان را مقصر جنگ می‌داند نه قربانی جنگ: "برخی اوقات در پاکستان انفجارات صورت می‌گیرد که نمی‌توان آنرا قربانی خواند. این فقط عواقب کوچکی از سیاست‌های نادرست پاکستان است."

سفر غنی به پاکستان

معاون محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان گفت که مقامات پاکستانی از دو سال به اینسو خواهان سفر رییس جمهور افغانستان به آن کشور بودند.

او افزود که توقع این است که در این سفر افغانستان موقف اصولی خود را که صلح و امنیت و گسترش تجارت در منطقه است بیان کند.

آقای صالح ضمن ابراز بی‌باوری از تغییر سیاست پاکستان در قبال افغانستان گفت: "افغانستان با یک موقف تجرید شده و ضعیف به پاکستان سفر نمی‌کند. جامعه جهانی انتظار دارد ببنید که پاکستان به راستی می‌خواهد کردارش را تغییر دهد یا فقط می‌خواهد با دروغ گفتن از آی ام اف قرضه و یا از امریکایی ها کمک به دست بیاورد."

برگردان و ترتیب: محمد هاشم حبیب زاده

XS
SM
MD
LG